Yeni Delhi Yüksek Mahkemesi kafesleri yasakladı; kuşların uçma ve temel yaşam haklarını tanıdı

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bulunan Delhi Yüksek Mahkemesi, kafesleri yasaklayarak, kuşların bundan sonra istedikleri yere özgürce uçabilme ve temel yaşam haklarını, zulümden koruyabilmek adına resmen tanıdı.

Delhi Yüksek Mahkemesi’nden Yargıç Manmohan Singh yaptığı açıklamada, “Kuşların özgürce uçma ve temel yaşam hakları konusunda oldukça net bir düşüncem var. Aynı zamanda, insanlar, kuşları küçük kafeslerde ticaret amaçlı ya da başka bir şekilde tutamaz” dedi.

Mohazzim isimli kuruluşun idari müdüründen kurtarılan pek çok kuşun, küçük kafeslerde satılmak üzere esaret altında tutulduğunu belirten People for Animals isimli STK, bunun bir suç teşkil ettiğini ve hayvan hakları ihlali olduğunu mahkemeye bildirdikten sonra kafesler içindeki kuşlar kurtarıldı; ancak daha sonrasında, mahkeme, kuşları Mohazzim isimli kuruluşa geri verdi.

Mohazzim’in 28 Mayıs’a kadar, kuruma yöneltilen suçlamalara cevap vermesi bekleniyor.

Hayvanların duygusal varlıklar olarak tanımlanması, Hindistan’da ilk kez yaşanmış bir olay değil. 2013 yılında ulusal mahkeme, esaret altında tutulan yunusları, yüksek seviyede zekaya sahip olmalarından dolayı bu canlıları insan olmayan bireyler olarak değerlendirme kararı vermişti.

Resim ve haber:

https://gaiadergi.com/yeni-delhideki-kuslar-ozgurluklerini-mahkeme-karariyla-kazandi/

Kaynak: The Huffington Post, Ecorazzi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir