Türkiye’nin 72 seçim çevresinde kadın adayların oranı yüzde 30’u aşamadı

Kadın Koalisyonu Milletvekili Adaylıklarında Cinsiyet Eşitliği Durumu inceledi. Koalisyon, “Yüzde 10 seçim barajı, çeşitli toplumsal grupların Meclis’te temsilini engelliyor, seçmen iradesini geçersizleştiriyor; siyasi partiler de kadınları dışarıda bırakarak bu değirmene su taşıyor. Kadınlar her yerde varlar, siyasi partilerin listelerinde yoklar! Kadınları dışlayan partilere oyumuzu da helalliğimizi de vermeyeceğiz! Oyumuzu eşitlik, özgürlük, adaletin adımlarını atanlara vereceğiz.” diyor. 

 

AKP 37 ilde, CHP 41 ilde, MHP 51 ilde kadın aday göstermedi

Haberin devamında, “Dev barajı aşmaya en yakın dört partiden, yüzde 45 kadın aday oranı ile kadın-erkek eşitliğine yaklaşan parti, Halkların Demokratik Partisi oldu. 3 il dışında ülkenin tümünü kapsayacak şekilde kadın aday gösteren siyasi parti de Halkların Demokratik Partisi oldu. Yıllardır TBMM’de bulunan, seçim yardımlarından pay alan, Meclis Komisyonlarında daha çok yer alan AKP 37 ilde, CHP 41 ilde, MHP 51 ilde kadın aday göstermedi.”

“Kadınlar her yerde varlar, siyasi partilerin listelerinde yoklar! Kadınları dışlayan partilere oyumuzu da helalliğimizi de vermeyeceğiz! Oyumuzu eşitlik, özgürlük, adaletin adımlarını atanlara vereceğiz.”

“Gösterdikleri kadın adaylar açısından Komünist Parti yüzde 100, Halkların Demokratik Partisi yüzde 45, Halkın Kurtuluş Partisi yüzde 34 ve Anadolu Partisi yüzde 34 ile ilk dört sırada yer aldı. Bu partilerden TBMM’de grubu olan yalnızca Halkların Demokratik Partisidir.”

1

 

 

Türkiye’nin 72 seçim çevresinde kadın adayların oranı yüzde 30’u aşamadı

Picture-10

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir