CHP’den Yeni Proje:Merkez Türkiye

Seçimler öncesinde ekonomik vaatlere ağırlık veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu kez de partisinin seçimlerde iktidar olması halinde uygulamaya sokacağı ve ‘yüzyılın projesi’ olarak adlandırdığı yeni projesini açıkladı. ‘Merkez Türkiye Projesi’ olarak adlandırılan projeye göre 20 yılda 200 milyar dolarlık yatırım hedefleniyor.

İstanbul Conrad Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, “Üreten bir ülkenin sözünün geçeceğini gayet iyi biliyoruz. Ekonomi ülkenin gücünü belirliyor. Üreten ülke derken de katma değeri yüksek bir Türkiye. Üniversiteleri bilgi üreten bir Türkiye. YÖK’ün kaldırılması gerekiyor dememizin sebebi de bu. Ürettiğini hakça bölüşen bir millet olmalıyız. Madem ki birlikte yaşayacağız hakça bölüşmemiz gerekiyor. Bu da güçlü bir sosyal devlet kurmaktan geçiyor. Emekliye ikramiye verilmesi, asgari ücretin yükseltilmesi bunlar bizim refahı tabana yayma projemizdi. Türkiye’nin ve bölgenin üstünlüklerini avantaja çevirmemiz gerekiyor” dedi.

Küresel ekonominin güçlü bir parçası olmak istediklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bu projeye yüzyılın projesi dememizin anlamı bu. Eğer biz gücümüzü kullanırsak coğrafyanın bize verdiği avantajları kullanırsak Türkiye bölgenin ve dünyanın önemli bir ülkesi olacaktır. Sadece ve sadece ekonomik büyüme projesi değil, barışın da projesi. Kültürler, kentler hepsi entegre olacak” ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN ÖNEMLİ BİR GÜCÜ OLMAK İSTİYORUZ’
Kılıçdaroğlu, projeyi hazırlama nedeni olarak Türkiye’nin küresel ekonomiden yeterli payı alamaması olarak gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Küresel ekonomide gelişen ve yükselen ekonomiler var. Gelişen ve yükselen ekonomilerin çok daha fazla pay aldığını biliyoruz. 1990’da gelişen ve yükselen ekonomilerin küresel gelirlerden aldığı pay yüzde 30 ticaretten ise yüzde 23. Bugün aynı ekonomiler küresel gelirden yüzde 57 değil, küresel ticaretten yüzde 23 değil yüzde 42 pay alıyor. Ama Türkiye bu başarıyı yakalayamıyor. Neden yakalayamıyor, işte bu projeyle bu başarıyı yakalamak istiyoruz. Sadece proje bizim öngördüğümüz proje değildir. 3 dev proje zaten dünyada hayata geçmek üzere. Dünyanın önemli bir gücü olmak istiyoruz. Coğrafı güç ve nüfusumuzu değerlendirmek istiyoruz” dedi.

‘MEGA KENTTE BÜROKRASİ SIFIRA İNECEK’
Merkez Türkiye Projesi’nin kalbinde ‘mega kent’in olduğunu açıklayan CHP lideri, şu ifadeleri kullandı; “Mükemmel alt yapısı ile bir Anadolu’da mega kent oluşturuyoruz. Buradan ürünler dünyaya ulaşacak. O nedenle 21. yüzyılın projesi ve Merkez Türkiye Projesi dedik. Bu proje bölgemize ne kazandıracak? Bölgemize barışı, zenginleşmeyi getirecek. Bölgeyi kendi içinde entegre edecek. Şangay’dan yüklenen mal Bakü’ye gidecekse 55 gün geçiyor. Mega kent’in yönetimi nasıl olacak? Özel bir yasa ile kurulacak. Bürokrasinin sıfıra indiği özel bir yasa ile. Vali atanacak, yönetimi sivil toplum örgütlerinden oluşacak. Aynı zamanda bilim üssü olacak. Yönetimde Odalar Borsalar Birliği, Nakliyeciler Derneği, Turizm Yatırımcıları Derneği gibi pek çok kuruluş burada görev alacak.”

Kılıçdaroğlu, 20 yılda tamalanacak bu projenin 200 milyar dolarlık bir maliyeti olduğunu belirtirken, bunun 40 milyar dolarını kamu, 160 milyar dolarının da özel sektör tarafından gerçekleşeceğini belirtti.

‘NEDEN 2035′
Sadece ticaret ve üretim merkezinden ibaret olmayan mega kentte kültür, sanat ve fuarlar merkezinin de olması planlanıyor. 2 milyon 200 bin kişiye istihdam sağlayacak mega kent aynı zamanda kendi güneş enerjisini kullanacak.

Mega kent için 2035’e tarih veren Kemal Kılıçdaroğlu, “Neden 2035? 2035’in Türkiye için çok önemli bir anlamı var. Genç nüfusumuzun olduğunu söyledik. Yaşlı nüfus az, genç nüfus fazla. Bunu da üstünlük olarak kabul ediyoruz. 2035 tarihinde Türkiye yaşlı nüfusu fazla olan ülkeler sınıfına girecek. O yüzden önümüzdeki yolları çok iyi kullanmamız gerekiyor. Bu avantajı kullanamazsak Türkiye kan kaybeder” dedi.

YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE’ DEMİŞTİ
Kılıçdaroğlu, ‘Yüzyılın Projesi” olarak nitelendirdiği seçim vaadiyle ilgili, “Gerçekten yüzyılın projesi, ekonomi dolayısıyla istihdamı da kapsayan bir proje. Derinliği olan bir proje, uçuk kaçık bir proje değil. İnanarak ‘Yüzyılın Projesi’ diyoruz. Toplumun tüm kesimlerine hitap edecek bir proje” diye konuşmuştu.

Kılıçdaroğlu, bir ay önce de partisinin seçim beyannamesini açıklamış ve ‘Gelin yaşanabilir bir Türkiye’yi beraber inşa edelim’ demişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir