Yumurtalarını, özgürlüklerini çaldılar önce. Hastalanınca da çuvallara koyup diri diri gömdüler

Dicle Ürünay

Bu ülkede yaşamak bir yana seyirci olduklarıma, tanıklık ettiklerime katlanmak beni hergün daha çok yoruyor. Gitgide yorgun düşüyorum.

Balıkesir’de yeniden gündeme gelen kuş gribi vakası sebebiyle sizleri hırpalayacağım yine.

Balıkesir’in Bandırma İlçesinde çekilmiş bir fotoğrafla yüz yüze geldim biraz önce. Edincik Mahallesi’nde binlerce tavuk kuş gribi vakaası sebebiyle önce özenle büyük ihtimal yaka paça çuvallara doldurulmuş ve 5 metre derinliğindeki çukura çuval çuval atılmış, fırlatılmış, çöp gibi, harfiyat gibi…

İnternet’te yaptığım araştırmalarda kuş gribinin ağır ve hafif seyreden iki türü olduğunu okudum. Ağır seyreden türde ölüm oranı %100’ü bulurken hafif seyreden türde tedavi şansı var diye anladım. Ben öyle anladım. Bu tavukların içinden grip olmayanı yok mu ya da hepsi mi ağır vakaya tutulmuş?

Ben size şöyle anlatayım durumu, kuş gribi bir tavukta görüldüğü anda o tavukla aynı ortamda bulunmuş ne kadar tavuk varsa hepsi öldürülüyor. Öldürülse iyi, ölmekten beter ediliyor, son nefeslerini bile huzur içinde veremiyorlar, birer çöpe dönüşüyorlar onları sömüren “köle sahipleri” tarafından.

Tavuklara teker teker tahlil yapmak, belki onları iyileştirmek bir seçenek ama endüstri çok ama çok gaddar. Teker teker test yapmak ve sağlıklı hayvanları ayırmak, enfeksiyon durumu hafif olanları tedavi altına alıp kurtarmak yerine hasta ve sağlam ne kadar tavuk varsa çuvallara doldurup bir çukura çöp atar gibi, içinde yaşamın zerresi yok gibi atıyorlar.

Yıllarca dişiliklerini, üretkenliklerini sömürüp yumurtaları için küçücük kafeslerde yaşamaya mahkum ettikleri, erkek civcivlerini diri diri ezdikleri, çöp torbalarında boğdukları, özgürlüğünü çaldıkları, çocuklarını ve arkadaşlarını kafasını kesip yedikleri ve adına tavuk butu, tavuk şiş, tavuk ızgara, tavuk döner dediklerinizi, siz kahvaltınızdan omletinizi eksik etmezken o canlılar orada üst üste daracık kafeslerde tutulurken yumurtanın faydalarından bahsettiğiniz tavuklara bunları yaptınız. Şimdi bunu da olağan karşılıyorsunuz biliyorum.

Normal olan bu çünkü, tedavi etmek ve yaşatmak yerine yok etmek, öldürmek, yerine yeni tavuklar almak daha ucuz ve daha “mantıklı”. O kadar hayvanın bir arada bulunmasının sebebi de sizlersiniz, siz ve sizin doymak bilmezliğiniz. Siz ve sizin…

Hayvanlara ne yaşatıyorsanız aynısını yaşamanız dileğiyle…

https://yasamakhayatadegdirir.wordpress.com/2015/05/15/yumurtalarini-ve-ozgurluklerini-caldilar-once-hastalaninca-da-cuvallara-koyup-diri-diri-gomduler/

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir