Eurovision Şarkı Yarışması öncesi #RespectDiversity kampanyası

Uluslararası Af Örgütü Avusturya şubesi, ilk yarı finali yarın Viyana’da gerçekleşecek olan 60. Eurovision Şarkı Yarışması öncesi Avrupa’daki LGBTİ topluluğunun karşılaştığı engellere karşı farkındalığı arttırmak amacıyla bir hafta sürecek bir kampanya başlattı.

 

#RespectDiversity (çeşitliliğe saygı) kampanyası, Avrupa’nın birkaç bölgesinde ayrımcılığa karşı yeterli koruma sağlanamayışına vurgu yapıyor. Örnek olarak Avusturya’nın ayrımcılığa karşı mevzuatında, kayıtlı hayat ortaklıkların ve evliliklerinin eşcinsel ve heteroseksüel çiftlerin ikisine de eşit bir şekilde erişimi anlamına gelmiyor. Avusturya’nın ayrımcılık karşıtı mevzuatında yer alan sorunlar eşcinsel ve heteroseksüel çiftlerin kayıtlı beraberlik ve evlilik haklarına eşit olarak erişememelerine sebep oluyor. Ek olarak, trans bireylerin cinsiyet kimliği ve tercih edilen isimleri yasal olarak tanınmış değil.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Queeramnesty sözcüsü Mariam Vedadinejad, “Eurovision Şarkı Yarışması Avrupa takvimi için önemli bir tarih, fakat üzücü bir şekilde herkes kutlayamıyor. Belirli ülkelerdeki birliktelikler ve eşcinsel çiftler devlet tarafından ayrımcılığa uğruyor, bu bireyler kısaca dışlanıyor veya yok sayılıyor” dedi.

 

LGBTİ toplumunun tıpkı herkes gibi, toplum tarafından kabul edilme ve özel hayatlarını korunmuş bir şekilde yaşama hakkı dahil olmak üzere eşit haklara ve sorumluluklara sahip olduğunu ifade eden Vedadinejad, “Bu yüzden Avusturya’nın başkentinin hoşgörü açısından bu yola liderlik etmesini istiyorsak, #RespectDiversity gibi bir kampanyanın önemli olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir