CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi 5 Kesinleşmiş Seçim Hilesi Tespit Etti

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi’nin son 8 yıldaki seçimleri inceleyerek ve belgelere dayanarak hazırladığı raporuna göre 5 kesinleşmiş hile var

AKP döneminde ayyuka çıkan seçim hile ve engellemeleri ile ilgili CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi bir rapor hazırladı. 2007-2015 yılları arası sandık seçmen listelerine ilişkin incelemelerde bulunan merkez, 31 Aralık 2014 itibariyle seçmenlerin yüzde 4,62’sinin listelerden düşürüldüğünü söyledi, seçimlerin temiz, adil ve güven içinde geçmediğinin altını çizdi.

Rapora göre henüz seçimlere üç hafta zaman varken kesinleşmiş 5 seçim hilesi oldu ve bu hilelerin tümü seçmen iradesinin sandığa yansımasını engelledi. Bu hileler şöyle:

19 milyon fazla pusula

2011 seçimlerinde yasanın öngördüğünden 19 milyon fazla oy pusulası basıldı. Seçim dönemleri arasında listelerde gerekenin üzerinde düşürülen-eklenen milyonlarca seçmen olduğu anlaşıldı. Fazla oy pusulalarına ve oluşan seçmen açığında vatandaş olmayan Afganlara oy kullandırıldı.

Seçmen listeleri düşürüldü

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) karşılaştırılan verilerine göre 2009’da 2 milyon 279 bin 383 kişi, 2010’da 2 milyon 373 bin 142, 2011’de 2 milyon 292 bin 082 kişi, 2014 yerel seçimlerinde 2 milyon 306 bin 97 kişi, 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de 2 milyon 477 bin 811 kişi gerekenin üzerinde düşürüldü.

YSK ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) arasında adrese dayalı listelerde 1 milyon 611 bin 411 fark çıktı. Türkiye’deki 81 ilin 957 ilçesindeki listelere göre 1 milyon 785 bin 602 seçmenin adrese dayalı sistemde olmasına karşın YSK listelerinde bulunmadığı, öte yandan 174 bin 191 seçmenin de YSK listelerinde olmasına karşın ADNKS’de bulunmadığı tespit edildi.

Böylece 31 Aralık 2014 itibariyle seçmenlerin yüzde 4,62’si listelerden düşürülmüş oldu.

Sahte seçmen eklenmesi

2007 seçimlerinden itibaren seçim sonuçlarını etkileyecek ölçüde yığılma ve bindirme seçmen olduğunu tespit eden rapor, yığma seçmenlerin belediyelerin numarataj çalışmasıyla olmayan bir adres yaratarak bu adrese seçmen kaydettirmesiyle yaratıldığı tespit edildi.

Örnek olarak; 40 binin üzerinde seçmeni olan İstanbul Beylikdüzü’ndeki iki mahallede inşaat halindeki binalarda, o dönem hiç olmayan adreslerde yaklaşık 5 bin seçmenin sahte olduğu kayıtlara geçti.

Sandık çevresinde hileler

Son yıllardaki seçimlerin hemen hepsinde yaşanan mühürsüz sandıklar, sandık kurulu başkanlarının AKP’ye mühür bastırması, açık oy kullanılması, sandık kurulu başkanı tarafından evde mühürlenen sandıklar belgelendi.

Tutanak sonuçlarının değiştirilmesi

2014 yerel seçimlerinde Ankara ve İstanbul başta olmak üzere sandık sonuç tutanakları ile YSK’nin açıkladığı sonuçlar arasında ciddi tutarsızlıklar tespit edildi.

Örnek olarak; Kağıthane’deki hile basına yansıdı. CHP o dönem 75 bin oya karşılık gelen 246 sandığın sonucuna itiraz etti. Ankara’da 12 bin 334 sandıktan 6 bin 240 sandıkta hatalı işlem ve usulsüzlük yapıldığı belgelendi. 3 bine yakın mühürlenmemiş tutanak olduğu anlaşıldı.

Tanrıkulu hileleri Davutoğlu’na sordu

Seçim hileleri ile ilgili raporun açıklanmasının arından CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Genel seçimlerde fazladan basılan pusulaların mühürlenip seçmene verileceği ve boş pusulayı getirene 200 lira verileceği iddiasını dillendiren Tanrıkulu şu soruları sordu:

Seçim hilelerinin bilgisayarlar ve seçim sisteminin yer aldığı ağ sistemleri üzerinde müdahale şeklinde olacağı ve asıl hilelerin il ve ilçe seçim kurullarında sandıklardan gelecek sayım sonuçlarının YSK sistemine kaydı sırasında olacağı, hata süsü verilerek diğer partilerin aldığı oyların sayısal değerlerinin düşürülerek AKP’ye yazılacağı doğru mu?
Fazladan basılan oy pusulalarının güvenliği nasıl sağlanacak?
İl ve ilçe seçim kurullarında kullanılmayan oy pusulalarının denetimi kim yapacak?
İl ve ilçe seçim kurullarında siyasi parti temsilcilerine kullanılan ve kullanılmayan oy pusulalarını denetleme imkanı verilecek mi?
Sendika.Org, T24

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir