D.Karadeniz’in İlk Bilimsel Arkeolojik Kazısı 2 bin 300 Yıllık Kurul Kalesi Kazıları Başlıyor

Ordu’nun Altınordu İlçesi Bayadı Mahallesi’nde yer alan 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi’nde kazılar Haziran ayında başlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, VI. Mithridates dönemine ait tarihin aydınlatılması için 1 milyon lira ödenek ayırdıklarını belirtti.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk bilimsel arkeolojik kazısı

Yasal statü ve mülkiyet itibariyle tamamen Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Kurul Kalesi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk bilimsel arkeolojik kazısı olma ünvanına da sahip. Kazı çalışmaları devam ettiği için şu an ziyaretçilere kapalı fakat kazı ve restorasyon işlemleri bittikten sonra ziyarete açılması bekleniyor.

Erman Ertuğrul’un  Arkeofili’de yer alan haberinde Ordu il merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Kurul Kalesi günümüzden yaklaşık 2 bin 100-2 bin 300 yıl öncesine tarihlenmekte. Kullanıldığı dönem içerisinde bir garnizon olduğu düşünülüyor. Konumu itibari ile etrafına oldukça hakim ve yüksek bir alanda bulunmakta. Kalenin ayrıca VI. Mithridates döneminde kullanım gördüğü düşünülmekte.

Karadeniz bölgesindeki arkeolojik araştırmaların yetersizliği düşünüldüğünde bu kazı daha da önemli bir hale geliyor. Yapılan kazılarda sayıları 300’e yakın merdiven, giriş kapısı, dinsel ve kültsel alanlar seramik, sikke, ok ucu, tanrı ve tanrıça figürleri gibi birçok buluntu çıkmakta.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir