Aktüel Arkeoloji, 45. sayısında mağaraların arkeolojik kazılar açısından fakir kalmasına değiniliyor

Aktüel Arkeoloji, 45. sayısında, yüz binlerce yıl öncesine ait kalıntılar üzerinden insanlığın uzak geçmişine ışık tutuyor.

Antalya’daki Karain ve Suluin mağaralarına yapılan kazıların anlatıldığı Mağaralara Yolculuk başlıklı haberde, Türkiye’nin mağara oluşumları açısından dünyadaki birçok ülkeye oranla daha zengin olmasına karşın, mağaraların arkeolojik kazılar açısından fakir kalmasına değiniliyor.

Yaklaşık 10.000 mağara bulunan ülkemizde, bilimsel amaçla yapılan mağara kazısı sayısının yüzdelik dilime bile girmediği vurgulanarak, kaçak define kazılarının verdiği zararlara dikkat çekiliyor.

Dergiye göre; bilinen kalıntılar, yaklaşık 1 milyon yıl önce Anadolu’ya gelmeye başlayan insanların, korunmak ve yaşamak için seçtikleri ilk barınakların mağaralar olduğunu gösteriyor. Büyük bir çoğunluğu tahrip edilip yok olsa da, mağaraların, insanlığın yüz binlerce yıl öncesine ait ilk kültür ve yaşam izlerine sahiplik ettiği biliniyor. Karain ve Suluin mağaralarında yürütülen kazılarda ortaya çıkan 600-700 bin yıl öncesine ait kalıntılar, Aktüel Arkeoloji’nin son sayısında okurları adeta geçmişe götürüyor.

Aktüel Arkeoloji’de ayrıca; Çanakkale savaşı batıkları, İspanya’nın El Miron mağarasında bulunan “Kırmızılı Kadın” kalıntısı, antik DNA çalışmaları, Burdur ilimizde bulunan Kremna antik kenti, son nefesini vermekte olan Hitit kaya anıtı, Menemen’deki Panaztepe kazısı, yeni bir “Geç Hitit Steli”, insan kemiğinden üretilen ilk müzik aleti, Ufuk Kocabaş ile İstanbul Yenikapı batıkları röportajı gibi ilginç konular da yer alıyor.

Arkeoloji, mitoloji, tarih, sanat tarihi, kültür alanlarında seçilen özel çalışmaları; güncel, sade ve özgün bir dille okuyucuya anlatmayı benimseyen Aktüel Arkeoloji, ilk kez Temmuz 2007’de okuyucularla buluştu. Yılda yaklaşık 1.000 arkeolojik kazının yapıldığı Anadolu’yu odak alan dergi, Türkiye’nin bağımsız yayınlanan önemli yayınlarından biri olarak iki ayda bir binlerce okuyucuya ulaşıyor. Daha fazla bilgi için: http://www.aktuelarkeoloji.com.tr/

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir