Ülkesinde zorla yerlerinden edilen kişi sayısı 38 milyona ulaştı

Irak’ta zorla evlerinden edilenler. Fotoğraf: UN Iraq


 

2014 yılı sonu itibarıyla ihtilaflar veya şiddet olayları nedeniyle kendi ülkeleri içinde evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının rekor bir düzeye ulaşarak 38 milyon olduğu bildirilirken BM Mülteci Örgütü savaşın tarumar ettiği ülkelerde barış çağrısı yaptı.

Norveç Mülteci Konseyi ve BM Mülteci Örgütü UNHCR tarafından Cenevre’de açıklanan 2015 Küresel Görünüm: İhtilaflar ve Şiddet nedeniyle ülkeleri içinde yerlerinden edilen insanlar (Global Overview 2015: people internally displaced by conflict and violence) başlıklı rapor 2013 yılı rakamlarıyla karşılaştırıldığında yerlerinden edilmiş kişi sayısında 4.7 milyon artış olduğunu gösteriyor.

Konuyla ilgili basın toplantısında, Londra, New York ve Pekin nüfuslarının toplamının 38 milyon olduğuna vurgu yapıldı.

Norveç Mülteci Konseyi’nin ülke içinde zorla yerinden edilmeleri izleme merkezi tarafından bir araya getirilen rapora göre 2014 yılı boyunca 11 milyon kişi kendi ülkesi içinde evini terk etmek zorunda kaldı. Son üç yıldır rekor seviyelere ulaşan bu sayılara göre her gün 30 bin kişi evini terk etmek zorunda kalıyor.

Rapora göre, nüfusunun yüzde 40’ı yani 7.6 milyon kişinin ülke içinde evini terketmek zorunda kaldığı Suriye en yüksek sayıda kendi ülkesi içinde yerlerinden edilmiş insan nüfusuna sahip. IŞID nedeniyle  evlerini terk etmek zorunda kalan insan sayısı Irak’ta ise en az 2.2 milyona ulaştı.

UNHCR Yüksek Komiser Yardımcısı Volker Türk, kendi ülkesi içinde yerlerinden olmuş kişilerin tekrar tekrar yer değiştirmek zorunda kaldıklarını ve bir ihtilaf ne kadar uzun sürerse, insanların o kadar kendini güvensiz hissettiğini, umutsuzluk içinde kalınca da çoğunun sınırları geçip mülteci olduklarını söyledi.

Türk, umutsuzluk içindeki insanların geçtiğimiz günlerde Akdeniz’de tanık olunduğu gibi çok tehlikeli deniz yolculuklarına çıkabildiklerini hatırlattı.

Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland da “Bu rapor müthiş bir uyarı olarak algılanmalı. Dünya çevresindeki ihtilaf bölgelerinde milyonlarca erkek, kadın ve çocuğun kapana kısıldığı bu eğilimi sona erdirmeliyiz” diye konuştu.

Egeland’ın sözlerine katılan Türk de çözümün savaşın tarumar ettiği ülkelerde barışın sağlanması için herkesin çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.

Rapora göre yerlerinden son zamanlarda edilen kişilerin yüzde 60’ı beş ülkede yer alıyor. Bu ülkeleri Irak, Güney Sudan, Suriye, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Nijerya oluşturuyor.

60 ülkedeki durumu inceleyen rapora göre, kendi ülkeleri içinde evlerini terk etmek zorunda kalmış olan insanların yaklaşık yüzde 90’ı 10 yıldır bu durumda yaşıyor.

Rapor ayrıca 10 yıldan bu yana Avrupa kıtasında ilk kez ülke içinde yerlerinden olmanın Ukrayna’daki savaş nedeniyle yaşandığına dikkat çekiyor ve 646,500 kişinin Ukrayna’daki savaş nedeniyle evini terk etmek zorunda kaldığını belirtiyor.

Söz konusu rapor için veriler hükümetler, sivil toplum kuruluşları ve BM kuruluşlarından toplandı. Gelecek ay da UNHCR’ın ülkelerini terk etmek zorunda kalan mültecilerle ilgili raporu Küresel Eğilimler yayınlanacak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir