Suriye ve Irak’ta cinsel şiddet “yaygın ve sistematik” olarak uygulanıyor

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Genel Sekreterin Çatışmalarda Cinsel Şiddet ile Mücadele Özel Temsilcisi Zainab Bangura Ortadoğu’ya yaptığı ziyareti takiben New York’ta basın mensupları ile bir araya geldi.

Bangura cinsel şiddetin stratejik bir tercih olarak yaygın ve sistematik bir şekilde Suriye ve Irak’taki savaşan tüm taraflarca kullanıldığını söyledi.

Bangura kadınların ve kız çocuklarının yaşamlarının her anında risk ve saldırı altında olduğunu, çatışma alanlarında, silahlı grupların kontrolündeki bölgelerde, kontrol noktalarında, tutukevlerinde ve sınır kapılarında cinsel şiddete maruz kaldıklarını söyledi.

Bangura 16-29 Nisan tarihlerinde çatışmalarda cinsel şiddet konusunda araştırma yapmak üzere Suriye ve Irak’ın yanı sıra komşu ülkeler Türkiye, Lübnan ve Ürdün’de de Suriyeli ve Iraklı mültecilerle görüşmeler yaptı ve DAEŞ esareti ve cinsel şiddetinden kaçıp kurtulmayı başaran kadınları dinledi.

DAEŞ tarafından alıkonulan kadınların küçük yaşta ve geçici süreli evliliğe zorlandığını, ailelerin güvenlik gerekçesiyle buna rıza göstermek zorunda kaldığını ifade eden Bangura, kızların çırıl çıplak soyularak köle pazarlarında satıldığını söyledi. Kızların toplu olarak Dohuk, Musul ve diğer bölgelere gönderilerek DAEŞ liderleri ve savaşçılar arasında dağıtıldığını ifade eden Bangura kadınların seks amaçlı olarak satıldığını, DAEŞ’in kadın ticaretinden ve fidyeden de kazanç elde ettiğini belirtti.

Kadınların çektiği eziyete ilişkin örnekler de veren Özel Temsilci, bir kadının 20’den fazla kez geçici evlilik yapmaya zorlandığını, her seferinde de bekaretinin onarılması için cerrahi operasyondan geçtiğini aktardığını söyledi.

Bangura, “DAEŞ cinsel saldırıları kurumsallaştırdı. DAEŞ, hedeflerine ulaşmak için cinsel saldırıları terör taktiği olarak kullanıyor. Örgüt, toplumları cezalandırmak, yerlerinden etmek, karşı koyanları sindirmek, aile ve sosyal kurumları yıkmak ve istihbarat edinmek için cinsel şiddet uyguluyor” dedi.

Bangura, BM Güvenlik Konseyi’nden kadınların korunması ve cinsel saldırıda bulunanların cezalandırılması için önlem almasını istediğini söyledi. Bangura tecavüz sonucu doğan bebeklerin önemli bir konu olduğunu, “vatansız” olarak yetişecek “bir neslin” ileride aşırı uç taraftarları için yeni destekçiler olabileceği uyarısında bulundu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir