Nisan Verileri|Nisan ayının doğruluk payı en yüksek partileri HDP ve MHP

Türkiye’de siyasetin daha sorumlu ve hesap verebilir olması için üzerinde çalıştığı Doğruluk Payı’nın Nisan 2015 raporu yayımlandı

Haziran 2014’ten beri 160’tan fazla siyasi aktörün, 420 demecini analiz edip, beş seviyeli Doğruluk Payı kadranına göre derecelendirilen çalışmanın Nisan raporunda HDP yine doğruluk payı en yüksek parti olurken, MHP ve AKP’de bir artış gözlemleniyor ancak CHP’nin ise doğruluk payında düşme olduğu dikkat çekiyor.

Türkiye siyasetinin doğruluk payı ‘kısmen’

7 Haziran seçimleri öncesi önem arz eden rapora göre, Türkiye siyasetinin doğruluk payı ‘kısmen’ konumunda. Yani Türkiye’de seçmenler Nisan ayında çoğunlukla kısmen doğruluk payı olan demeçlerle karşılaştılar. Nisan ayının doğruluk payı en yüksek partileri ise HDP ve MHP oldu.

uwFWTZ3

HDP Doğruluk Payı En Yüksek Parti

Nisan 2015 döneminde; 19 farklı siyasi aktörün, 35 demecini analiz edildi. Raporda Nisan ayında yapılan analizlerin yüzde 40’ı AK Partili siyasileri ele alırken, yüzde 43’ü ise muhalefet milletvekillerinin demeçlerini konu aldı.

Yapılan analizlerin sonucuna göre, AK Partili siyasilerin incelenen demeçlerinin ortalaması ‘kısmen doğru’ olarak değerlendirildi. Nisan ayında CHP’li ve MHP’li siyasiler de kamuoyuna ‘kısmen doğru’ demeçler verirken, HDP’li siyasilerin demeçleri ise ‘doğruluğa yakın” olarak belirtildi.

QqM0f92

 

MHP’nin Doğruluk Payı’nda Artış Var

Rapora göre, Mart ayına oranla, AK Parti ve MHP doğruluk paylarını arttırırken, CHP’de bir düşüş gözlemleniyor.

nZW0KK5

Bu ay  Doğruluk Payı tarafından analiz edilen bazı demeçler şu şekilde:

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: “Cumhuriyet tarihinde ilk kez işsiz sayısı çalışan işçi sayısını geçti.”  TÜİK verilerine göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu demecinde doğruluk payı yok.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi: “2002’de bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının geliri, satın alma gücü, AB vatandaşlarının ortalamasının yüzde 35’iydi. 2014’te yüzde 60’a çıktı.”  EUROSTAT verilerine göre Bakan Zeybekçi’nin bu demecinde kısmen doğruluk payı vardır.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop: “HDP barajı aşsa bile şu anki parlamento tablosu değişecek durumda değil.”  Araştırma şirketleri ve seçim simülasyonu çalışmalarına göre, Mustafa Şentop’un demecinde büyük oranda doğruluk payı yok.

Tam Bilgigrafiği İse Şöyle:

nisanrapor

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir