#Harita|Türkiye genelinde HDP’ye saldırı 120’yi geçti

HDP Hukuk Komisyonu’nun topladığı verilere göre, 7 Haziran’daki seçimlerde yüzde 10’luk barajı geçmesi halinde AKP’nin tek başına iktidarına son vereceği parti konumuna gelen HDP, bugünkü Mersin ve Adana’daki bombalı saldırılarla birlikte Toplam saldırı sayısı 120’yi geçti.


Haritayı geniş incelemek için tıklayınız 


Harita HDP’ye yönelik saldırıların İl il detaylarını haber içerikleri ve tarihleriyle yer veriyor.  Ankara ve İstanbul gibi büyük metropol kentlerin yanı sıra Aksaray, Antalya, Trabzon, Uşak, Bilecik, Tokat ve Rize gibi kentlerde yaşanan saldırılar yer alıyor. Büyük illerde saldırıların ilçelere de yayıldığı görülüyor.

HDP’ye yönelik ilk olarak 16 Nisan’da, Antalya’da yaşandı. Seçim bürosuna dönük yapılan bu saldırının 3 gün sonra ise 19 Nisan’da, bir ırkçı gurup Rize’deki seçim bürosunu ateşe verdi. Bu saldırıların akabinde partinin Elazığ, Uşak, Zonguldak, Konya gibi birçok ilde bulunan toplam 16 seçim bürosu saldırıya uğradı. Bunlardan Kadıköy, Konya ve Rize’deki bürolar ateşe verildi.

HDP’nin çalışmalarını yoğunlaştırdığı ve seçimlerin kaderini belirleyecek olan İstanbul’da ise, partinin 11 ayrı ilçedeki bürolarına 17 ayrı saldırı gerçekleştirildi. İstanbul’daki saldırılar, Üsküdar, Kadıköy, Sarıyer, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Beylikdüzü, Beyoğlu, Pendik ve Maltepe’de yoğunlaştı. Saldırılarda, HDP bayrakları yakılarak yerine MHP bayrakları asıldı, HDP’liler bıçakla yaralandı, seçim bürosu, stant ve seçim araçlarına saldırı düzenledi.

İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde 2 Mayıs tarihinde HDP İlçe Örgütü binası önünde asılı duran HDP’ye ait bayraklar yakıldı. 3 gün sonra ise Büyükçekmece’de partinin seçim çalışmaları kapsamında kurduğu standa bir başka grubun saldırması sonucu 4 partili yaralandı. Aradan bir hafta geçmeden, 10 Mayıs günü ise Kadıköy’de bulunan seçim bürosu kimliği belirsiz kişilerce kundakladı. Çıkan yangın olay yerine gelen itfaiye ekiplerince söndürüldü.

Beyoğlu’nun Çıksalın Meydanı’nda 4 Mayıs’ta HDP bayrağı asmaya giden partililer, yüzlerce kişiden oluşan bir gurubun saldırısı uğradı. Suç duyurusunda bulunulması üzerine yapılan araştırmada saldırıyı yapanların AKP’li olduğu tespit edildi.

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağlı Yeşilova Mahallesi’nde de 25 Nisan’da partiye ait seçim bürosuna kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırıda bulunuldu. İsabet eden kurşunlar nedeniyle büroda maddi hasar meydana geldi. 26 Nisan’da da bu kez Yalova’daki seçim bürosu silahlı saldırıya uğradı. Saldırganlar hakkında soruşturma başlatılırken, silahlı saldırıların failleri hala bulunamadı.

Seçim çalışmalarına kimliği belirsiz saldırganların yanı sıra polislerce gözaltılarla da engel oluşturulup, baskı kurulmaya çalışıldı.

9 Mayıs’ta, HDP adına seçim bayrağı asmak isteyen yurttaşlar, başka grubun saldırısına uğradı. Polis ertesi gün saldırgan gurup yerine HDP üyelerinin evine baskın yaparak, aralarında HDP Bolu İl Eşbaşkanı Özgür Günaydın’ın da aralarında bulunduğu 12 kişiyi gözaltına aldı. Aydın’da saldırıya uğrayan HDP’lilerin tanıtım materyallerini asan 2 partili, TEM polislerince gözaltına alınırken, Erzurum’da ırkçı bir gurubun partiye ait bayrakları indirerek Kürt öğrencilerin evini taşlamasına tepki gösteren 12 öğrenci polislerce gözaltına aldı. Yine Niğde’de de demokratik kitle örgütlerin basın açıklamasına izin vermeyen polis, HDP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 47 yurttaşı gözaltına aldı.

20 Mart’ta Sivas’ta ise HDP yöneticileri bıçaklı saldırıya uğradı. Bir parti üyesi ise kimliği belirsiz kişiler tarafından darp edildi. Benzer şekilde 8 Mayıs günü Adana’da da partililere dönük bıçaklı saldırıda bulunması üzerine 2 partili yaralandı.

Ankara’da HDP’ye yönelik saldırılar 18 Nisan tarihinde, Büklüm Sokak’ta bulunan HDP Genel Merkezi’ne yönelik sabah karşı yapılan silahlı saldırı ile başladı. Ardından Keçiören’de açılan parti bürosunun camları kırıldı. Saldırıların kentteki bir diğer adresi Mamak ilçesi olurken, HDP ait bir seçim arabası 6 Mayıs günü saldırıya uğradı. Yine Mamak Zerdali Tepe’de ve Tek Mezar Mahallesi’nde açılan seçim bürolarına dönük saldırılar yapıldı.

23 Nisan’da ise Tokat’ta seçim çalışması yürütüldüğü sırada partiye ait seçim aracına taşlı saldırıda bulunuldu ve araç kullanılamaz hale geldi. Kentte 1 Mayıs kutlamaları sırasında da aralarında HDP’lilerin de olduğu kitleye yine ırkçı gruplar saldırdı.

Saldırıların diğer bir adresi olan Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde, 28 Nisan’da HDP ilçe binası ateşe verildi. Selçuklu ilçesinde ise partililerin bayrak asması engellenirken, Seydişehir ilçesinde parti yöneticileri “bildiri dağıttıkları” için gözaltına alındı.

9 Mayıs gecesi Kayseri’de de kimliği belirsiz kişilerce Yenidoğan seçim bürosuna saldırıda bulunulurken, 10 Mayıs günü de Eskişehir’de Adalar mevkinde seçim standı açan partililer saldırıya uğradı.

Kırşehir’de ise 2 Mayıs günü kimliği belirsiz kişilerin HDP İl Binası’na düzenlediği taşlı saldırı sonucu binada maddi hasar meydana geldi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğrencisi oldukları öğrenilen HDP’li bir grup da şehir merkezinde ırkçı gurupların saldırısına maruz kaldı.

Çorum’da ise CHP İl Başkanı Gürsel Yıldırım, kentte yerel yayın yapan bir TV kanalı üzerinden ‘Terörist bir örgütün siyasi niteliği uzantısındaki bir partiye ödün vererek ülkemizin üniter yapısı tehlikeye atılıyor’ açıklamasında bulunarak partiyi hedef gösterdi.

Benzer bir durum ile Kırıkkale’de de karşılaşıldı. Kentte yayın yapan bazı yerel medya kuruluşları ‘Kırıkkale’de HDP bombası!’, ‘Kırıkkale’de de aday gösterdiler’, ‘Onların da adayı var’ başlıklarıyla haber servis ederek, HDP Kırıkkale milletvekili adaylarını hedef gösterdi.

30 Mart yerel seçimleri döneminde HDP aracına yapılan saldırı ve HDP’lilere yönelik linç girişimiyle gündeme gelen Aksaray’da da 7 Haziran seçimleri öncesi neredeyse her gün il binasına yönelik tehdit ve saldırı girişimi yaşanıyor. 1 Mayıs kutlamalarında HDP’lilere yönelik saldırıların gerçekleştiği, bir kişinin burnu kırıldığı kentte son olarak saldırı ve engellemelere ortak olan Aksaray Valiliği, 10 Mayıs’ta düzenlenmek istenen dayanışma konserini “kamu düzenine tehdit oluşturduğu” gerekçesiyle yasakladı. Saldırıları ve saldırı girişimlerine ilişkin HDP Aksaray İl Eşbaşkanı Muhittin Yılmaz, savcılığa 3 kez suç duyurusunda bulunuldu ancak hepsi sonuçsuz kaldı.

HDP’ye yönelik saldırı ve engellemelerin yaşandığı diğer bazı iller şunlar oldu:

* 4 Mayıs’ta Osmaniye HDP seçim bürosu önündeki bayraklar yakıldı

* 8 Mayıs’ta Isparta’da HDP’nin seçim bürosuna taşlı saldırı düzenlendi, büroda maddi hasar oluştu.

* 27 Nisan’da Soma’da, HDP ilçe örgütü kundaklandı, bina kullanılamaz hale geldi.

* 29 Nisan’da Uşak gerçekleşen saldırılarda 3 HDP’li darp edildi, HDP bayrakları yakıldı.

* HDP Fethiye İlçe Örgütü’nün açılışı öncesinde sosyal medya üzerinden örgütlenen bir grup, HDP binasına saldırdı.

* 8 Mayıs günü Mersin’de HDP’nin seçim irtibat bürosuna kimliği belirsiz bir kişi tarafından düzenlenen taşlı saldırı sonucu büroda maddi hasar meydana geldi.

* Antalya’da seçim çalışması yapan HDP’li kadınlar, ırkçı bir gurupların sözlü hakaretlerine maruz kaldı.

* Erzurum’da 3 Mayıs günü seçim çalışması yapan HDP’ye ait bir araç taşlı saldırıya uğradı, araçta maddi hasar meydana geldi.

* 30 Nisan ve 2 Mayıs’ta internet üzerinden toplanan ırkçı gruplar, HDP Bilecik İlçe binasına saldırdı. Polis ırkçı gruplara saatlerce müdahale etmezken, HDP’liler binada mahsur kaldı.

9 Mayıs

* HDP Bolu İl Örgütü’nün seçim çalışmaları kapsamında kentin sokaklarına astığı bayraklar kimliği belirsiz kişiler tarafından toplanarak yakılır.

* Mersin’in Yenişehir ilçesi 45 Evler Mahallesi’nde bulunan HDP seçim irtibat bürosuna gece saldırı düzenlenir. Saldırıda büronun camlarını kıran, bayraklarını söken ve kapısına taşa sarılı MHP bayrağı bırakan saldırgan ya da saldırganlar daha sonra olay yerinden ayrılır.

* Isparta’nın Gülistan Mahallesi’nde HDP’nin merkez seçim irtibat bürosuna gece yarısı kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından saldırı düzenlenir

* Kayseri’de kimliği belirsiz kişilerce Yenidoğan seçim bürosuna saldırıda bulunulur.

 10 Mayıs

* Bolu’da bir grup HDP’li öğrencilerin, astığı tüm bayrakları indirip yakar, ardından İzzet Baysal Caddesi’nde bayrak asan öğrencilere saldırır.

Sabaha karşı polis öğrencilerin evlerini basarak, HDP İl Eş Başkanı Özgür Günaydın’ın da aralarında bulunduğu en az 12 kişiyi gözaltına alır.

* İstanbul Kadıköy Kozyatağı’ında açılışı gündüz yapılan seçim bürosuna akşam saldırı düzenlenir. (Daha önce 4 Mayıs’ta düzenlenmişti.)

* İstanbul Üsküdar Kuzguncuk’ta seçim standı açan kadınlar el bildirisi dağıttığı esnada standın etrafını saran bir gurup, ‘Burada HDP broşürü asamazsınız’ diyerek, standı dağıtarak kadınları darp eder.

* Erzurum’da HDP’liler içinde bulundukları seçim aracıyla Cumhuriyet Caddesi’nde tur atarken sayıları 400’ü bulan bir gurup tarafından saldırı düzenlenir. Saldırıda 2 kişi yaralanır.

* Edirne’de HDP İl Örgütü’nün Havsa ilçesinde düzenlediği seçim bürosunun açılışından sonra ilçeden seçim otobüsü ile ayrılan partililer, yaklaşık 100 kişilik bir gurubun taşlı ve sopalı saldırısına uğrar. Saldırgan grup daha sonra yeni yapılan seçim bürosuna da taşlı saldırıda bulunur.

 11 Mayıs

* Mersin’in Silifke İlçesi’nde HDP milletvekili adayı Mahmut Karabulut ve beraberindeki partililer İnönü Caddesi üzerinde seçim çalışması yaptığı sırada bir grubun saldırısına maruz kalır. Saldırıda HDP üyesi Ayhan Karcı gözünden ve boynundan darp edilerek ağır yaralanır.

* Antalya’nın Alanya ilçesinde seçim standı açmak için Mahmutlar Mahallesi’ne giden HDP’lileri taşıyan seçim aracı, Alantur Mezarlık Kavşağı’nda plakasız bir araçtan inen 5 kişilik bir grup tarafından saldırıya uğrar.

* Aydın’da, Atatürk Kent Meydanı’nda seçim çalışması kapsamında meydana stant açarak broşür dağıtan HDP’liler saldırıya maruz kalır.

* Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde açılışı yapılan HDP seçim bürosundan ayrılmak üzere olan seçim aracına bir grup tarafından taşlı saldırı düzenlenir. Saldırıda aracın camları kırılırken, maddi hasar oluşur.

12 Mayıs

* Antep Üniversitesi’nde HDP için seçim çalışması yapan öğrencilerin açtığı standın karşısına MHP’li öğrenciler de standı açar, bir süre sonra ise HDP’li öğrencilere saldırır.

Yaşanan gerginlikten kısa bir süre sonra polis HDP’li öğrencilere biber gazı ve coplarla saldırır, 4 öğrenci vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanır. 8 öğrenci de gözaltına alınır

13 Mayıs

* Bartın HDP İl Örgütü’ne, binanın önünde polis beklemesine rağmen saldırı düzenlenir. Yapılan saldırıda merkez  tahrip edilir, binaya taş atılır, “Sana Termik Santral Yaptırmayacağız” pankartı indirilir.

14 Mayıs

* Kırşehir’de HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın katılımıyla düzenlenen mitingde Demirtaş’ın konuşmasının ardından sahneden inerek alanı terk etmesi sonrası güvenlik önlemi alan polislerin alandan çekilmesi sonucu bir grup HDP’lilere saldırır. Saldırıda bir kişi yaralanır.

* HDP’nin Kadıköy Kozyatağı seçim bürosu akşam saatlerinde üçüncü kez saldırıya uğrar. Havalı tüfekle düzenlenen saldırıda bir HDP’li yaralanır. Saldırıyla ilgili bir kişi gözaltına alınır. (Daha önce de 4 ve 10 Mayıs’ta saldırıya uğramıştı.)

* HDP’lilerin Çanakkale Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda açtığı stant sonrası bir grup taşlı ve bıçaklı saldırıda bulunur. Grubun saldırısının yanı sıra polisler de HDP’lilere saldırarak en az 6 kişiyi gözaltına alır.

15 Mayıs

* İstanbul Sultangazi’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sultangazi Hükümet Konağı önünde yapılacak açılış töreninin çağrı bildirilerini dağıtan belediye işçileriyle tartışan iki HDP’li çevredeki silahlı kişiler tarafından vurulur.

* Antalya’nın Gazipaşa ilçe merkezinde stant açan HDP’liler, yaklaşık 50 kişiden oluşan bir grubun saldırısına uğrar. Üç kişinin yaralandığı saldırıda, HDP Antalya milletvekili adayı Aysel İbili ile HDP Alanya Eş Başkanı İsmail İşli de darp edilir.

18 Mayıs

HDP Mersin ve Adana Binalarına Saldırı

Adana ve Mersin HDP il teşkilat binalarında patlama meydana geldi. İlk bilgilere göre yaralılar var. Adana’daki patlama kargo paketinden, Mersin’deki ise dün gönderilen çiçeğin patlaması sonucu gerçekleşti. Yaralılar var.
Mersin’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) il teşkilatının bulunduğunu binadan büyük bir patlama sesinin duyulduğu bildirildi. Aynı dakikalarda Adana HDP il başkanlığının bulunduğu 3 katlı binanın ikinci katında da patlama meydana geldi.

 

Avukat Akdemir: Uyarılarımıza rağmen emniyet tedbir almadı

HDP Hukuk Komisyonu avukatlarından Pınar Akdemir ise, yaşanan saldırılara ilişkin birçok kez suç duyurusunda bulundukları ancak hiçbir sonuç almadıkların belirtti. Saldırıların muhtemel olduğu, saldırı öncesi bir gerginlik yaşandığı bölgeleri önceden emniyete bildirdiklerini ve güvenlik önlemi alınmasını istediklerini belirten Av. Akdemir, “Uyarılarımıza rağmen emniyet gerekli tedbirleri almadı. Şu aşamaya kadar saldırıyı gerçekleştirilenlerin hiç biri cezalandırılmadı. Sadece tahkikatların sürdüğünü biliyoruz. Yapılmak istenen; HDP’yi kriminalize etmek, HDP’ye olan yoğun ilgiyi, oluşan olumlu havayı kırmaktır” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir