Kenan Evren’in cenazesine sadece askerler katıldı

Tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) 9 Mayıs Cumartesi günü ölen Kenan Evren’in cenazesini askerler kaldırdı. 12 Eylül darbesini gerçekleştiren Evren’in cenazesi, sabah saatlerinde askeri cenaze aracı ile GATA’dan Genelkurmay Başkanlığı’ndaki tören alanına götürüldü.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden (GATA) askeri cenaze aracıyla alınan Evren’in naaşı, Genelkurmay Karargahı’na getirildi. Burada askerlerin omuzlarına alınan naaş, törenin yapılacağı alana taşındı. Kenan Evren’in Türk bayrağına sarılı naaşı, askerler tarafından katafalka alındı.

7. Cumhurbaşkanı Evren’in ailesi ve yakınlarının da katıldığı tören sonunda, Evren’in naaşı, askerlerin omuzunda cenaze aracına konuldu.

BASIN ALINMADI, ÖZEL’İ AKAR TEMSİL ETTİ

Genelkurmay Karargahındaki törene, basın mensupları alınmadı.

Genelkurmay Karargahı’nda yapılan askeri törene bir operasyon geçirdiği için istirahatı devam eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel katılamadı.

Özel’e Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar vekalet etti. Kuvvet komutanları da törende tam kadro yerlerini aldı.

CAMİDE PROTESTO: HELAL ETMİYORUZ

Evren’in cenazesi daha sonra Bilkent Üniversitesi’nde bulunun Ahmet Hamdi Akseki camiine götürüldü.

Cami imamı helallik istediği sırada cemaatten helal olsun sesleri geldi ancak, hemen arkadan da iki kişi protestoda bulundu. “Hakkımızı hela etmiyoruz” diyen iki kişiye korumalar müdahale etti. Caminin arka tarafına götürüldüler.

Evren’in cenazesi Devlet Mezarlığı’na gömülecek.

TSK’DAN TAZİYE MESAJI

Cenaze programına ilişkin açıklamayı da Genelkurmay Başkanlığı yaptı. TSK’nın internet sitesinde Kenan Evren’in ölümüyle ilgili “Vefatlarımız” bölümünde bir taziye mesajı yeraldı.
Ancak siyasi partilerden taziye mesajı yayınlayan olmadı. CHP, MHP ve HDP cenaze töreninde olmayacaklarını açıkladı.

80 darbesinin mimarı ve Türkiye’nin 7. cumhurbaşkanı Kenan Evren, geçen cumartesi tedavi gördüğü GATA’da 98 yaşında hayatını kaybetmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir