İlk kez bir büyükşehir belediyesi cemevine ibadethane statüsü verdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, hararetli tartışmaların damga vurduğu Belediye Meclis toplantısında kentteki cemevlerinin ibadethane sayılmasını kabul etti.

Toplantıda MHP’li Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz CHP grubu tarafından verilen önergeye “karar yetkisi Ankara’dadır” diyerek karşı çıktı. Ancak Kocamaz’a tepki gösteren Yenişehir Belediye Başkanı CHP ‘li İbrahim Genç, cemevlerinin Alevilerin ibadethanesi olduğunu belirterek, “Bizim alacağımız bir temenni kararıdır. Yenişehir Belediyesi’nde, ‘cemevleri ibadethane sayılsın’ diye karar aldık, meclisimiz bölünmedi. Burada da hemen oylanması lazım. Elinizi vicdanınıza koyun” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı MHP ‘li Burhanettin Kocamaz ise “Biz burada karar alsak da almasak da, bunun kararını verecek olan Ankara, Türkiye Büyük Millet Meclisi. İnsanların ibadet yapacakları yeri belirleme şansımız da yok. Burada karar alınır, alınmaz. Bu kararın alınması da sonucu etkilemeyecek, alınmaması da. Camiye verdiğimiz desteği cemevine de verelim. İbrahim Bey çok ayıp ediyorsun ve maksadını aşıyorsun. Yetkimiz olsa tapusunu da vereceğiz. Olayı başka yere çekme. Gerçekten ayıp. Benim tanıdığım İbrahim Genç’e bu şov yakışmadı” diye karşılık verdi.

Tartışmanın ardından teklif oylamaya sunuldu ve cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilip giderlerinin karşılanması, ‘Temenni kararı’ olarak CHP, MHP ve HDP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Oylamada AKP’li bazı üyeler ise ret oyu kullandı.


 

24 ilçede cemevleri yasal ibadethane statüsü kazandı

Cemevleri Beşiktaş, Avcılar ve Ataşehir Belediyeleri tarafından ibadethane olarak kabul edildi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir