Hayvan Özgürlüğü Savunucuları İBB ile Kısırkaya Hayvan Barınağını Konuştu

Yeryüzüne Özgürlük Derneği Kısırkaya Hayvan Barınağı’na karşı  İstanbul Büyük Şehir Belediyesi  İBB Genel Sekreter Yarımdıcısı Eyyüp Karahan’la görüştü

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı avukat Hülya Yalçın, Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nden Veteriner Teknikeri Burak Özgüner, Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği’nden Elif Narin, Dört Ayaklı Şehir İnisiyatifi’nden avukat Eren Paydaş, Yunuslara Özgürlük Platformu’ndan Öykü Yağcı,  İBB Tuzla Geçici Hayvan Bakımevi gönüllüsü İnci Kutay’ın oluşturduğu heyet, İBB Gıda, Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanı Bayram Ali Çakıroğlu ile görüştü.

Toplantıda Kısırkaya’da inşa edilen dev hayvan barınağı ve Tuzla’da inşa edilmekte olan yunus parkı ve AVM projesi başta olmak üzere; belediyenin sokak hayvanlarına yönelik uygulamaları, hayvanların kısırlaştırılma koşulları, kullanılan anestetik maddeler, hayvanların veteriner hekim gözetimi olmadan sokaklardan toplatılması ve hayvan barınaklarında yaşanan sorunlar konuşuldu.

 

gerc3a7ek-kc4b1sc4b1rkaya-gerc3a7ekleri

Toplantıya katılan Burak Özgüner, toplantıyı şöyle değerlendirdi:

“Biz, bu makro ölçekli dev tesislerin hiç açılmaması gerektiğini bir kez daha dile getirdik. Gönüllülerin katılım ve denetim mekanizmasının bir unsuru olmadığı, şeffaflığın sağlanamadığı, hayvanların toplu ölümler yaşadığı bu tür merkezlere karşıyız. Üstelik mevcut projeler yasal mevzuata da aykırı.  Yalnızca sokakta yaşamını idame ettiremeyecek olan, engelli, yaşlılıktan dolayı güçten düşmüş, hasta ve bakıma muhtaç hayvanların doğal ömürlerini tamamlayacak şekilde, her türlü tehdit ve tehlikeden uzak, mahalli ‘sığınak’ modellerini destekliyoruz. İBB’nin ve yetkili kurumların dahil olduğu hayvan haklarının bütüncül olarak ele alınmadığı tüm süreçlerde izleme çalışmalarımıza ve İBB ile görüşmelerimize devam edeceğiz.”

Öykü Yağcı ise “Tuzla’da inşası bitirilmek üzere olan ve 250 milyon dolarlık büyük bir rant projesi olan Tuzla Marina ve AVM projesine dahil olan yunus parkı, akvaryum ve hayvanat bahçesine karşı olduğumuzu, projenin duyurusunu yapan ve projeyi destekleyen İBB’ye bir kez daha ifade ettik ve daha önce yanıt alamadığımız başvurumuzu elden teslim ettik. Bu alanların, hayvan esaretini ve ticaretini desteklemek yerine, çocuklara ve gençlere faydalı, farklı aktivite alanlarına dönüştürülmesi talebimizi yineledik. Geçtiğimiz sene, TBMM Çevre Komisyonu’nda kapatılacağı duyurulan yunus gösteri merkezlerine bir yenisi daha eklenecek. Bu konuyla ilgili mücadelemiz devam edecek” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir