AB, dijital medyadan KDV almayacak

Avrupa Birliği’ne sunulacak yasa tasarısı kanunlaşırsa, Avrupa Birliği  üyesi ülkelerdeki çevrimiçi medya mecralarının KDV ödemesine gerek kalmayacak

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’ın  yaptığı açıklamaya göre, sunulacak yasa tasarısı ile birlikte üye ülkelerde hayatını devam ettiren çevrimiçi gazeteler katma değer vergisinden muaf olacak. Junkcer’ın dediğine göre AB bu yasayı gelecek yılın ilk yarısında hayata tam anlamıyla geçirebilir. Böylece gazetelerin de dijital hallerinden katma değer vergisi alma geleneği son bulacak.

Alman gazete yayıncılığı federasyonu BDZV ve benzeri organizasyonlar ise geçtiğimiz ay Google gibi ABD teknoloji devlerinin kartelleşmeye engel yasaları hiçe saydığını söylemiş ve AB yetkililerine itirazda bulunmuşlardı. Ayrıca AB’li içerik sağlayıcılarının ABD’nin hükmettiği pazarda daha fazla korunma ihtiyacı olduğu dile getirilmişti.

İki ay önce AB’nin en üst seviyedeki mahkemesi, kitaplara uygulanan KDV’nin dijital e-kitaplar için geçerli olmadığına karar kıldı.

Almanya’da baslı yayınlar diğer mecralardaki yüzde 19’luk KDV yerine yüzde 7’lik bir ödeme yapıyor. Biritanya’da ise gazeteler katma değer ödemezken, çevrimiçi hizmetlerden yüzde 20 talep ediliyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir