Zeki Alasya Son Yolculuğuna Uğurlandı

Karaciğer hastalığı nedeniyle 22 Nisan’dan beri tedavi gördüğü hastanede 8 Mayıs’ta, 72 yaşındayken vefat eden tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Levent Camisi’nde öğle vakti düzenlenen cenaze töreninde, Zeki Alasya’nın eşi Jülide Atak, kızı Zeynep Alasya ve eski eşi Oya Mella taziyeleri kabul etti.

Cenazeye, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP genel başkan yardımcıları Akif Hamzaçebi ve Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, eski şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, HDP milletvekili adayı Celal Doğan’ın yanı sıra, sanatçılar Kadir İnanır, Tarık Akan, Melek Baykal, Edip Akbayram, Orhan Gencebay ve eşi Sevim Emre, Metin Akpınar, Müjdat Gezen, Nuri Alço, Yonca Evcimik, Halit Kıvanç, Şevket Çoruh ve Nevra Serezli katıldı.

2015-05-10 20-03-00 Ekran görüntüsü

Alasya’nın tabutunun üzerine daha önce giydiği Fenerbahçe forması serildi, kenarlarına üzerine “Sevgili Zeki ağabey, seni unutmayacağız”, “Sevgili Zeki Alasya güle güle” yazılı kağıtlar iliştirildi.

Alasya’nın cenazesi, kızı Zeynep Alasya’nın da saf tuttuğu cenaze namazı sonrasında alkışlar eşliğinde cenaze aracına taşındı.

Zeki Alasya’nın cenazesi daha sonra götürüldüğü Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Zeki Alasya kimdir?

zeki-alasya

18 Nisan 1943’te İstanbul’da doğdu. Robert Koleji’den mezun olan sanatçı sanat hayatına da 1959’da Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) tiyatrosunda amatör olarak başladı.

Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı.

1973’ten sonra filmlerde rol almaya başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular.

Birçok filmde yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca Devlet Sanatçısı unvanı aldı. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleri ilk akla gelenler.

1977’den sonra yönetmenlik de yaptı. 2010’da Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü sahibi oldu.

Alasya, son dönemde Akasya Durağı, Küçük Ağa gibi televizyon dizilerinde rol aldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir