Yavru kedileri tekmeleyerek öldüren kişiye gözetim kararı

İstanbul Fatih’te iki yavru kediyi tekmeleyerek öldüren D.K. adlı kadının yargılanmasına dün yapıldı.

İstanbul 79. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ve Hayvanlara Adalet Platformu üyesi avukatlar hazır bulundu. Duruşmaya sanık D.K. gelmedi; şikayetçi, sanık vekili ve ailesi katıldı, tanıklar dinlendi.

D.K.’nin şizofreni hastası olduğu ve daha önce ruh hastalıkları hastanesinde tedavi gördüğü ve gözetim altından çıkartıldığı ancak mahalledeki kedilere zarar verdiği ve mahallelileri elinde jiletle tehdit ettiği belirtildi. D.K.’nin bir önceki gün tekrar Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırıldığı ifade edildi.

Müşteki A. K. mahkemede verdiği ifadede sanık D. K. ile suç tarihinde aynı mahallede oturduklarını belirterek, “Sanığın kedileri, köpekleri öldürdüğünü biliyordum. Benim de kedim kaybolmuştu. Bir arkadaşım kedimi sanığın aldığını görmüş. Bunu duyunca sanıkla konuşmak istedim. Sokakta karşılaştığım sanığa kedilerimi sorunca elindeki jiletle beni tehdit etti. Bana ’seni gebertirim’ dedi. Bu olaydan sonra can güvenliğim nedeniyle oturduğum yerden taşındım” dedi.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonun davaya müdahilliği kabul edildi

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına söz alan avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, sanığın şizofreni hastası olduğunun açık olduğunu dile getirerek, “Sanık sürekli olarak hayvanlara ve mahalle sakinlerine şiddet uygulamaktadır. Sürekli olarak işlediği suçlarla ilgili hastanelerden ’sosyal şifa bulmuştur’ şeklinde gözetim altından çıkarılıp toplum içine salınmıştır. Sanığın gözetim altında tutulmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Mahkeme, sanığa yöneltilen “bıçakla tehdit ve mala zarar” suçların hukukî anlam ve sonuçlarını algılama ve bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği bulunup bulunmadığına ilişkin bir rapor düzenlenebilmesi için sanığın üç hafta süre ile Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde gözlem altına alınmasına karar vererek davayı erteledi.

Ne olmuştu?
12 Ağustos 2014’te İstanbul Fatih’te yavru kedilerin bir kadın tarafından tekmelenerek öldürülmesinin güvenlik kamera görüntülerinde fark edilmesi üzerine yapılan şikayet sonucunda polis inceleme başlatmıştı.

Soruşturmada, D.K.’nin kimliği tespit edilmiş, şahıs polis tarafından gözaltına alındıktan sonra savcılık talimatı ile serbest bırakılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Şenay Baygın tarafından hazırlanan iddianamede, D.K.’nin “Haklı bir neden olmaksızın sahipli hayvanı öldürmek” suçundan 4 aydan 3 yıla kadar, yavru kedilerin sahibini “tehdit” ettiği iddiasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar, toplamda ise 2 yıl 4 aydan 8 yıla kadar hapsi isteniyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir