Dağ Medya Projesi Data Journalism Awards 2015 Final Projeleri Arasında

Dağ Medya veri bölümü tarafından 2014 yılında tamamlanan İşçi Ölümleri Açıkveri Tabanı Projesi  Global Editors Network (GEN) tarafından 2015 Veri Gazeteciliği Ödülü (Data Journalism Awards 2015) için aday gösterildi.

Yarışmaya başvurular 10 Nisan tarihinde kapandı ve 482 başvuru üzerinden 78 proje seçildi. Şili, Mısır, Kenya, Kosta Rika, Malavi, Filipinler, Lübnan, Bangladeş ve Gana bu yarışmaya ilk kez başvuran ülkeler arasında.

Türkiye’den de geçtiğimiz yıllarda Dağ Medya bir projesiyle başvurmuş finale girememişti. İkinci başvuru ile ilk kez finale kalmış oldu. İlk kez katılan ülkeler dahil 55 ülkeden  katılım oldu.

18 Haziran’da Veri Gazeteciliği Ödülleri ( Data Journalism Award 2015) akşamı yapılacak törenle 10 kazanan açıklanacak. 17 veri gazetecisi uzmanından oluşan Juri ile en iyi VGÖ (DJA) ödülü alan projelere bin 500 euro para ödülü ProPublica İcra Kurulu Başkanı Paul Steiger tarafından verilecek.

Veri Gazetecilik Ödülleri yarışması ( Data Journalism Awards ), Global Editors Network tarafından 2012 yılında başlatılan ve yönetilen , dünya çapında veri gazetecilik alanında en iyi  çalışmaları  inceleyen ilk uluslararası yarışmadır. Bu yılki ödülleri Google ve Knight Foundation tarafından sponsor edildi.

Simon Rogers, Google Newslab at Data Editor, bu yılki DJA başkanıdır. “Bu sene yapılan başvuruların standartları oldukça yüksek seviyede.Başvurular  veri gazeteciliği kategorilerinin her türünü temsil ediyor;en detaylı araştırmalardan, hızlıca incelenebilecek görsel çalışmalara  seçilen 78 listede veri gazeteciliği alanındaki tüm spektrumları görebiliyorsunuz. İki şey özellikle çok çarpıcıydı: veri gazeteciliği alanına yeni  başlayanların kaliteli içerikleri ve açık /erişilebilir veri ile büyük hikayeler anlatan ve birleştiren çalışmaların dünya genelini kapsıyor olması.” dedi.

a4dbc833-429d-4798-9ab2-1f437b5082d1

2014 DJA Kazananları. İncelemek İçin Tıklayınız 

2015 kısa listesi alanında uzman kişiler tarafından ön jüri seçkisiyle yapıldı. Bu yılın Veri Gazeteciliği Ödülleri (DJA) başvurularında ilk kez  alanında önemli kurumlar  The Wall Street Journal, The Financial Times, CNN, Bloomberg News, Al Jazeera America, France 24, Der Spiegel, The Los Angeles Times ve  The Center for Investigative Reporting başvurdu.

Evangeline de Bourgoing,  Global Editors Network Program Müdürü: “ Geçen yıl ile karşılaştırdığımda başvuruların çeşitliliği karşısında çok etkilendim. Peru veya Türkiye gibi ülkelerden gelen etkileyici veri gazeteciliği projelerini ödüllendirmek;  bize bu yılki kısa listenin veri gazeteciliğinin uluslararası başarısını gösteriyor. ” dedi.

Açıkveri Tabanı Projesini Detaylı İncelemek İçin Tıklayınız

Tüm Listeye Ulaşmak İçin Tıklayınız 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

4 Yorum

  1. Geri İzleme: 2015 Veri Gazeteciliği Ödülleri Oylamaya Açıldı

  2. Geri İzleme: 2015 Veri Gazeteciliği Ödülleri Oylamaya Açıldı | Dağ Medya

  3. Geri İzleme: Veri Gazeteciliği Ödül Töreni’nin Yapılacağı Global Editors Network Zirvesi Bugün Başlıyor

  4. Geri İzleme: Veri Gazeteciliği Ödül Töreni’nin Yapılacağı Global Editors Network Zirvesi Bugün Başladı | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.