Hollanda ve İsveç’in ardından Norveç’te de hayvan hakları polisleri göreve başlıyor

Norveç, bu hafta başlayacak program ile hayvanların ve aynı zamanda insanların korunması için hayvan hakları polis departmanını yürürlüğe sokacak.

Üç yıl boyunca yürürlükte olacak program ile bir dedektif, bir hukuk danışmanı ve bir koordinatör, Norveç’teki hayvan istismarı vakalarının izini sürüp yasal işlemlerini yürütecek.

Konu hakkında demeç veren Norveç Tarım Bakanı Sylvi Lishtaug yaptığı açıklamada, “Her şeyden önce, hayvanları korumak adına bu program oldukça önemli. Böylece, hayvanlar sahip oldukları haklardan yararlanabilecek ve herhangi bir hak ihlali durumunda onları savunan bir ekip bulunacak” dedi.

Yalnızca hayvanların içinde bulunduğu tehlikeyi minimuma düşürmeyi hedeflemediklerini belirten Lishtaug, bu program ile insanların haklarını da muhafaza etmeyi planladıklarından bahsetti.

Daha önce yapılan araştırmalarda, “hayvanlara karşı kusurlu davranışta ya da istismarda bulunan bireylerin, aynı davranışları insanlara karşı da uyguladığı” raporlanmıştı.

Norveç’in başlatacağı bu girişimin, diğer ülkeleri de bu alanda reforma götürtecek kararlar aşamasında teşvik edebileceği düşünülüyor; ancak bölgedeki hayvan hakları polislerine sahip olan ilk ülke Norveç değil.

2011 yılında hayvan refahı sorunlarını takip etmek adına Hollanda ve İsveç’in başlattığı programlarda 500 polis görev almıştı.

Norveç’te geçtiğimiz yıl içerisinde hayvan istismarına bağlı 38 farklı suç tespit edildi. Başlatılacak programın, hayvan istismarcılarının 3 yıla kadar hapis yatmalarına sebep olacağı öngörülüyor.

Kaynak: Ecorazzi

https://gaiadergi.com/norvecte-hayvan-haklari-polisleri-goreve-basliyor/

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir