3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde gazeteciler sokaktaydı

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde bir araya gelen gazetecilik meslek örgütleri,  TGC Gazeteciler Restoranı’nda düzenlenen toplantının ardından Beyoğlu’nda buluşarak Tünel’den Galatasaray’a yürüdü.

Gazeteciler, işlerini yaptıkları için kendilerine yönelen “hakaret, kışkırtma ve terör propogandası” suçlamalarına dikkat çekti.

Uzun süredir devam eden akreditasyon dayatmalarır, parlamento muhabirlerine yönelik düzenlemeler, gazetecilerin işten çıkarılması ve internet sansürüne değinen gazeteciler, “Bir soru sorma mesleği olan gazeteciliği, soru sormadan ya da yalnızca iktidarın hoşuna giden sorular sorarak yapmamız isteniyor. İktidarı rahatsız eden sorular soranlar, sokakta ve sosyal medyada linç ediliyor” dedi.

Gazetecilere Özgürlük Platformu, G9 Gazetecilik Platformu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve DİSK Basın-İş Sendikası’nın düzenlediği toplantıda basının içinde bulunduğu durumu değerlendirdi. Meslek örgütleri, “Gazetecilik İçin Ayağa Kalk” çağrısı yaptı.

Toplantıya TGC Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, TGC Ankara Temsilcisi Taylan Erten, G9 Platformu Sözcüsü ve Avrupa Gazeteciler Birliği Onursal Genel Başkan Yardımcısı Doğan Tılıç, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç, Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay ve DİSK Basın-İş Sendikası Başkanı Faruk Eren’in de aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci katıldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir