Yapay zeka yazılımı “how-old.net” yaşınızı tahmin ediyor

Microsoft tarafından geliştirilen bir yapay zekâ yazılımı fotoğraf üzerinden kişinin yaşını tahmin ediyor. Yazılımın çalıştığı siteye ilk saatlerde en yoğun ilgi Türkiye’den geldi.

Fotoğraf üzerinden kişinin yaşını tahmin eden bir algoritma bunu sağlıyor. Algoritma Microsoft’un sahip olduğu how-old.net sitesi üzerinde çalışıyor. 

Ajanslarda yer alan haberde, İnternet üzerinden kullanılan algoritma, bir fotoğraftaki kişi ya da kişilerin yaşını tahmin edebiliyor. Kullanıcılar kendi fotoğraflarını ya da internetten buldukları bir fotoğrafı siteye yükleyerek, fotoğrafta yer alan kişilerin yaşını yaklaşık olarak öğrenebiliyorlar. Algoritma insan yüzüne odaklı çalıştığı için fotoğraftaki kişi ya da kişilerin yüzlerinin net olarak görünmesi gerekiyor. Yaptığı tahminler zaman zaman tam olarak tutmasa da algoritma genel olarak başarılı sonuçlar veriyor.

Microsoft’un bloğunda yapılan konuyla ilgili açıklamada sitenin aktif edildiği birkaç saat içinde 35 bin kişinin algoritmayı kullandığı ifade edildi. Olayla ilgili ilginç ayrıntı ise bu 35 bin kişinin 29 binin Türkiye’den gelmiş olması. Yapay zekâya sahip bir yazılımın çalıştığı how-old.net sitesi bu hizmeti ücretsiz olarak sunuyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir