İştebrak Alevi Katliamı Türkiye’nin dört yanında protesto edildi

AKP destekli cihatçı çetelerin, Hatay sınırına yakın Alevi köyü İştebrak’ta gerçekleştirdiği katliam Antakya, İskenderun, Samandağ, İstanbul, Ankara, İzmir ve Dersim’de protesto edildi

Antakya

Antakya emek ve demokrasi güçleri, Suriye’nin İdlip kentine bağlı Cisr eş-Şuğur kasabasına bağlı İştebrak Köyü’nde cihatçı çeteler tarafından gerçekleştirilen Alevi katliamını yürüyüşle protesto etti.

Eğitim-Sen Antakya Şubesi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, “Sivillere yönelik her türlü saldırıyı, katliamı kınıyoruz” pankartı ile Saray Caddesi’nde yürüyerek Ulus Künefeciler Meydanı’nda açıklama yaptı. KESK Hatay Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Atıf Kılıç, emperyalizm ve AKP hükümetinin işbirliği yaparak, ‘Eğit donat projesi’ çerçevesinde Antakya Serinyol’da bulunan Serinyol Askeri Kışlası’nda ‘cihatçı’ grupları eğitip, silahlandırarak, Suriye’de katliamlar yaptırdığını söyledi.

AKP hükümetinin Suriye’deki farklı etnik ve mezheplere dönük tehditleri kışkırttığını kaydeden Kılıç, AKP’nin politikaları ile Türkiye ve başta Antakya’yı savaşın merkez üssü haline getirdiğini belirtti. Çetelerin Kobanê, Rakka, Hama, Humus, Maan, Akra, Lazkiye ve daha birçok yerde gerçekleştirdiği katliamlara yenilerini eklediğini vurgulayan Kılıç, katliamların Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye tarafından desteklendiğini ifade etti. Kılıç, katliamlara karşı mücadele edeceklerini ve AKP hükümetinin katliamları kışkırtan politikalarını teşhir edeceklerini ifade ederek, savaştan medet uman yayılmacı dış politikalara ve emperyalist müdahalelere karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

HDP PM Üyesi Bereket Kar ise, AKP’nin 7 Haziran seçimleri öncesi ülkeyi savaşa sokmayı amaçladığını belirterek, halkları demokrasi mücadelesinde birlikte mücadele etmeye davet etti.

Konuşmaların ardından kitle 10 dakikalık oturma eylemi yaptı.

İskenderun

İHD İskenderun Şubesi, İştebrak Alevi Katliamı’nı protesto etti. Boyacılar Parkı’nda bir araya gelen İHD üyeleri, katliamı lanetleyen sloganlar attı.

Burada bir açıklama yapan İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, Ortadoğu’nun yanmaya devam ettiğini, emperyalist güçler ve işbirlikçilerinin halkları birbirine kırdıran politikaları her gün daha fazla kanın akmasına neden olduğunu ifade etti. Coşkun, Suriye’de yanan ateşin bölgeyi sarmakta olduğunu vurguladı.

Samandağ

Hatay’ın Samandağ’da binlerce kişi İştebrak Katliamı’nı protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Samandağ halkı yürüyüşün ardından kent merkezinde Abdullah Cömert Alanı’nda toplandı.

Eyleme HDP Hatay milletvekili adayları, Hatay bağımsız milletvekili adayı Refik Eryılmaz, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, demokratik kitle örgütleri, sendikalar, dernekler ve bölge esnafı da eyleme destek verdi.

Eylemde sık sık Arapça sloganlar atılırken, Samandağlılar katliamı lanetledi. Abdullah Cömert Alanı’nda kurulan serbest kürsüde çeşitli konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda İştebrak Katliamı’nı yapan cihatçıların AKP tarafından eğitilip donatıldığına dikkat çekilirken, Hatay’ın AKP eliyle bu çetelerin üssü haline dönüştürüldüğü vurgulandı.
İstanbul

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Alevi Kültür Derneği, Alevi Bektaşî Federasyonu, Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi, Demokratik Alevi Derneği, İstanbul Arap Alevi Gençlik Meclisi, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB cihatçı çetelerin Hatay sınırında gerçekleştirdiği Alevi katliamını protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya HDP ve CHP milletvekili adayları da destek verdi.

“Katliamlara sessiz kalma suça ortak olma” ve “Sessiz kalma katliamlara ortak olma” pankartı açan eylemciler, Arapça “Seccel seccel ena Arabi, seccel seccel ena Alevi” (Kaydet kaydet ben Arabım, kaydet kaydet ben Aleviyim) ve “Emperyalizm yenilecek, direnen haklar kazanacak” sloganları attı.

KESK, DİSK, TTB ve TMMOB adına açıklama yapan Turgut Yokuş, faşist dinci IŞİD çetelerinin gerçekleştirdiği katliamın izlerinin hala tazeliğini koruduğu belirtti. Bu defa da Türkiye’nin eğitip donattığı cihatçı çetelerin Alevileri katlettiğini ifade eden Yokuş, “Katliamların aktörleri değişse de ardındaki akıl değişmemektedir. Bilinmelidir ki bu cani sürüsüne ‘yabancı savaşçı’ diyenler, tırlar dolusu silah gönderenler, kısaca bu çeteleri eğitip donatanlar tetiği çeken el kadar bu katliamlardan sorumludur” diye konuştu.

Alevi dernekleri adına konuşma yapan Sezin Yalıncaklı da, sarayların ancak yürek yüreğe vererek yıkılabileceğini söyledi.

İstanbul Arap Alevi Gençlik Meclisi adına konuşma yapan Seher Eriş, devletin ve çetelerin kendisine benzemeyeni katlettiğini belirtti: “Keseb’de Ermenileri, Lazkiye ve Maan’da Alevileri, Şengal’de Ezidileri, Kobanê’de Kürtleri, Cisr eş-Suğur’da Sünnileri katletti. Çığlık olup yankılanacak seslerimiz, her sokakta ve öfkemiz direnişimiz olacak. Her seferinde yeniden haykıracağız.”

İzmir

Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir bileşenleri, İştebrak Katliamı’nı protesto etti. Konak Eski Sümerbank önünde yapılan eyleme HDP İzmir Milletvekili adayı Semra Uzunok, Pınar Aydınlar, HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur ve CHP Milletvekili Musa Çam ile çok sayıda kişi katıldı.

Narlıdere Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Mustafa Aslan, katliamların AKP’nin Suriye, Esad ve Alevi düşmanlığının bir sonucu olduğuna dikkat çekti. İslamcı çetelerinin ellerini kollarını sallayarak Türkiye sınırında geçtiğini ve buna iktidarın göz yumduğuna işaret eden Aslan, “Sınıra yakın İdlip Kentini ele geçiren El-Kaide ve El-Nusra öncülüğündeki gruplar, 25 Nisan tarihinde Cisr eş-Suğur kasabasında bulunan İştebrak Alevi Köyü’ne giren Fetih Ordusu köyde kadın, erkek, yaşlı, çocuk demen onlarca canımızı katletmiştir” diye konuştu.

Ankara

Demokratik Alevi Dernekleri Federasyonu üyesi bir grup, Alevilerin yoğun bir şekilde yaşadığı İştebrak Köyü’nde cihatçı çetelerin 54 Alevi yurttaşı katletmesini protesto etmek için Mithat Paşa Caddesi’nden Yüksel Caddesi’ne yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş esnasında dernek üyeleri “Sus!.. Sessiz ol Aleviler katlediliyor…” pankartını açıp sık sık “Halklara eşitlik inançlara özgürlük”, “Katil El Nusra işbirlikçi AKP” ve “Suriye halkları yalnız değildir” sloganları attı.

Yüksel Caddesi İnsanlık Anıtı önünde yürüyüşlerini tamamlayan grup burada basın açıklaması yaptı. Murat Işık, AKP hükümetinin çeteci gruplar ile işbirliği yaptığına değinerek, “Maalesef ki yaşadığımız ülkede iktidar olan AKP mezhep zemininde yaklaşarak Lazkiye, İştebrak, Hama, İklime, Kobanê, Şengal, Ninova ve Telafer gibi yerlerde Alevi, Arap, Türkmen, Kürt ve Ezîdî katliamlarına lojistik destek vererek destek olmaktadır” şeklinde konuştu.

Hükümete seslenen Işık, AKP hükümetinin Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren çeteci gruplardan lojistik desteğini geri çekmesini ve katliamlara ortak olmaktan vazgeçmeye çağırdı. Erdoğan ve AKP hükümetinin Alevi toplumuna yaklaşımını eleştiren Işık, “Ülkemizde de yaşanabilecek bir iç çatışmanın tek sorumlusu olarak ayırım yapan, Alevileri dışlayan, yok sayan ve miting meydanlarında hedef gösterip, toplumumuzu mezhepsel çatışması zemininde çekmeye çalışan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP İktidarı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Dersim

Dersimliler de İştebrak Katliamı’nı protesto etti. Eylemde, katliamdan AKP’nin sorumlu olduğu belirtildi.

“Katil DAİŞ, işbirlikçi AKP” sloganlarıyla Sanat Sokağı’ndan Seyit Rıza Meydanı’na yürüyen kitleye esnaf da alkışlarla destek verdi.

“Suriye’de Alevi katliamı var, insanlık ölürken sessiz kalma” yazılı pankartın taşındığı eyleme, HDP Dersim Milletvekili Adayı Edibe Şahin, Dersim Belediye Eş Başkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul da katıldı.

Dersim Ermeniler ve Aleviler Derneği (DERADOST) Başkanı Serkan Sariataş, katliamların sorumlusunun AKP olduğunu ifade ederek, Ortaçağ gericiliğinin en ilkel ve gaddar halini temsil eden bu terörün, her yerde insani tüm değerleri yok ettiğini belirtti. Sariataş, “Vahşet şebekesinin temsil ettiği akıl dün Kerbela’da, Çaldıran’da, Dersim’de, Sivas’ta, Maraş’ta, Çorum’da, Lazkiye’de bugün ise Suriye ve Ortadoğu’nun hemen her yerinde boy gösteriyor. Ortadoğu’da geliştirilmeye çalışılan siyasal İslam’a ve katliamlara karşı sessiz kalmayacağız” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından kitleye seslenen Alevi Dedesi Kadir Bulut, Suriye’de yaşanan zulme karşı dua etti. Duanın ardından kitle Seyit Rıza Heykeli önünde mumlar yaktı.

Sendika.Org, ANF, DİHA, ETHA,Dağ Medya

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir