İstanbul Barosu:İstanbul’da Öğlene Kadar 150 Kişi Gözaltına Alındı

İstanbul Barosu tarafından 1 Mayıs’ta İstanbul’da yaşanacak hak ihlalleri için oluşturulan Kriz Masası açıklama yaptı, gözaltı sayısını 150 civarı olarak ifade etti. Emniyet Müdürü Selami Altınok da “Şu ana kadar 136 kişi gözaltına alındı” açıklamasını yaptı.

“Saat 11:40 itibariyle kriz masasına ismi bildirilen 80’e yakın gözaltı bulunmakla birlikte gelen toplu gözaltı sayıları ile gözaltına alınan vatandaş sayısı yaklaşık olarak 150’yi bulduğu öngörülmektedir. Gözaltılar özelikle Okmeydanı, Beşiktaş, Zincirlikuyu, Şişli civarında yoğunlaşmaktadır.

Avcılar, Kadıköy, Balmumcu, Ümraniye ve Sefaköy’de otobüsler durdurulmuş, Beşiktaş ve Taksime ulaşım engellenmiştir.

Kriz masasında görev alan avukatlar sabahın erken saatlerinden itibaren olay yerlerine ulaşmıştır, kısa bir süre sonra İstanbul Adliyesinde alıkonan kişilerin serbest bırakılmaları için Sulh Ceza Hakimlikleri’ne başvuru yapılacaktır. Gelişmeler ilerleyen saatlerde yazılı olarak bildirilecektir.”

Kriz Masası’nda yer alan gruplar ve dernekler şöyle: Birleşik Haziran Hareketi Hukukçuları, Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Hukukta Sol Tavır Derneği, İnsan Hakları Derneği (İHD), Katılımcı Avukatlar (KAV), Kartal Hukukçular Derneği (KHD), Özgürlükçü Demokrat Avukatlar (ÖDAV), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV)

Eylemciye Yaklaşan Köpek

Taksim’de polisin ayağıyla uzaklaştırmaya çalıştığı köpek, 1 Mayıs’ın en çok konuşulan haberlerinden biri oldu.
Polis, Taksim Meydanı’nda saklandıkları binadan aniden çıkarak eylem yapan göstericileri küçük bir karışıklıktan sonra gözaltına aldı. Polis, kelepçeleyip yere yatırdığı bir göstericinin başına gelen sokak köpeğini de ayağıyla uzaklaştırdı. O anlar Anadolu Ajansı objektiflerine yansıdı.

PEKİ SONRA NE OLDU?

Polis gözaltına aldığı göstericileri ekip arabasına bindirdi. Ancak köpek vazgeçmedi. Gözaltına alınan eylemcilerin bulunduğu ekip arabasının arkasından havlayarak koşmaya devam etti.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir