Ressam Du Pre: “Media Fusion” dijital ve elle tutulur hayatın füzyonu

Pınar Du Pre 1972 yılında Viyana’da doğdu. Kendisi Künstlerhaus, Wiener Werktstaette’nin bıraktığı yoğun sanat ortamından etkilenerek yetişti. Daha çocuk yaşta kendi bebeklerini kendisi yapmaya başladı ve ilk yağlıboya tablosunu 13 yaşında iken yaptı. Sanatçı Viyana Üniversitesi Marketing alanından mezun, yani akademi çıkışlı değil otodidakt bir sanatçı. Eserlerinde “Media Fisuon” adını verdiği kendi tekniğini kullanıyor. Yaptığı çalışmaları ile koleksiyonerlerin ve sanat severlerin ilgisini fazlasıyla çekmiş durumda. Geçtiğimiz yıl Contemporary İstanbul Fuarı’nda en çok eseri satılan sanatçı. Pınar Du Pre, Art Deco dönemin büyük yaratıcı ressamlarından esinlenmesine rağmen, eserlerini “ilerici ve modern” olarak nitelendiriyor ve tarzını Neo Pop Art olarak tanımlıyor. Du Pre ile 5 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arası RenArt Gallery’nin ev sahipliği yapacağı “Snapshot II” adlı sergisi öncesi küçük bir röportaj yaptık.

Meltem Tüzün 
Sanat Tarihi Yazarı

Ressam Pınar Du Pre

Ressam Pınar Du Pre

Meltem Tüzün: Yaratıcılığınız aslında çocukken kendi oyuncak bebeklerinizi yapmanızla başlamış, sonra ilk yağlıboya tablonuzu 13 yaşında resmetmişsiniz. Peki sanata olan çocuk yaştaki bu ilginiz ailenizden miras kalan bir şey midir yoksa siz ne istediğini bilen bir çocuk muydunuz?

Pınar Du Pre: Sadece tüm çocuklar gibi hayal gücü çok aktif bir çocuktum. Bebek yerine kağıttan fantastik kişiler yaratmayı hazır bebeklerle oynamaktan daha heyecanlı buluyordum. Ailemde maalesef benden başka sanatçı yok.

M.T: Eğitiminiz Viyana Üniversitesi Marketing alanı, daha sonra Viyana’da sanat kurslarına katılıyorsunuz. Aslında hep var olan ilginizi pekiştirmek için aldığınız derslerde bir gün eserlerinizin bu kadar ilgi görmesi sizin için sürpriz miydi yoksa idealleriniz mi?

P.D: Yüzde 100 bir sürprizdi!

M.T: Peki sanata yoğun ilginiz varken neden marketing?

P.D: Bir an evvel kendi ayaklarımın üstünde durmak için daha pratik bir şey okumam gerektiğini düşünmüştüm. Marketing ve grafik tasarımda yaratıcılığımı doyuracağımı hayal etmiştim ki gerçekten öyle oldu. Aslında benim şu anda yarattığım eserlerde bunların izi var , sanat okumayıp bambaşka bir yerden başlamış olmam belki beni daha özgür bıraktı..

Gerçekliğin temel doğasını sorgulamak benim en büyük ilham kaynağım

 

M.T: Çalışmalarınızı “Media Fisuon” adını verdiğiniz özgün bir teknikle yapıyorsunuz. Peki nedir tam olarak “Media Fisuon”, nasıl bir tekniktir?

P.D: Digital hayatın ve elle tutulur hayatın füzyonu. Şu anda yaşadığımız hayat gibi. Eserlerimde kullandığım dijital sanatlar, algımızın sanallığını yansıtırken; akrilik, varak ve epoksi gibi klasik sanat araçları da, gerçekliğimizin yaratılmış ve dokunulabilir tarafını yansıtıyor.

M.T: Bu tekniği ilk olarak hangi fikirle, neden kullanmaya başladınız?

P.D: Bu tekniği bir resimde veya bir anda keşfetmedim o yüzden bir ilki var diyemem.. Kendiliğinden doğan bir süreç içinde son 8 yılda ortaya çıktı.

Torusa

Torusa

M.T: “Media Fisuon ” tekniği için sizin bir nevi imzanız diyebilir miyiz? Yoksa başka çalışan sanatçılar da var mıdır bu teknikle?

P.D: Dünya o kadar büyük ve sanatçı ruhu o kadar yaratıcı ki mutlaka benim haricinde her iki medyayı da kullanan sanatçılar vardır. Fakat yapılış şekli benim imzam diyebiliriz.

M.T: Çalışmalarınızı yaparken hangi konulardan ilham alıyorsunuz?

P.D: Gerçekliğin temel doğasını sorgulamak benim en büyük ilham kaynağım. Varoluşumuzun doğasını durmadan sorgulamam, doyumsuz merakımdan ve gerçeğe olan çok derin sevgimden gelmektedir. İnsan yaşamının kutsallığına inanıyorum. Sanat; merakımı dönüştürecek, bilimi resme aktaracak, şekilsizliğe şekil getirecek tuvalimdir.

M.T: Sergiye verdiğiniz ismi biraz açar mısınız? Neden Snapshot?

P.D: SNAPSHOT serisi ile insanlık hallerimizin anlık görüntülerini yakalamaya çalışıyorum. Hepimizi aynı yapan parçacıkların o andaki hallerini, atomlarımızın bir anlık röntgenini çekermiş gibi.


 

Ressam Pınar Du Pre’in 5 Mayıs – 6 Haziran arası gerçekleşecek olan Pınar Du Pre Snapshot II sergisini görmek isteyenler Ren Art Gallery‘i ziyaret edebilir. 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Meltem Tüzün

15.12.1988 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Liseyi, Kemal Hasoğlu Lisesinde bitirdiğimde, ardıma bıraktığım yazı geçmişim lisede çıkartmış olduğum tek sayılık bir sanat ve sosyal konulu dergi ile ardımda bıraktığım günlüklerden ibaretti. Lise ardından 3 yıllık bir aradan sonra Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nü kazandım. İlk sene İngilizce hazırlık sınıfı okumayı özellikle bölümü tanımak amaçlı tercih ettim. Ve iyi ki de yaptım diyorum. Üniversitede geçirdiğim 5 senenin sonunda, mezun olduğumda, artık büyümüş bir aşk ile bağlıydım bölümüme. Okul sonrası her şeyden biraz uzaklaşmak, okuduğum alanla ilgili ne yapmak istediğime daha sağlıklı kararlar verebilmek adına yurtdışına gitme kararı aldım. Avrupa Birliğinin desteklediği projelerin birinden kabul alarak İtalya'nın Palermo şehrine gittim. Ve 8 ay bir Afrika yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalıştım. Bu 8 ay farklı kültürleri, insanları tanımam, Avrupa'yı elimden geldiğince gezebilmem, okuduğum bölümün hakkını gezerek ve görerek de vermem için çok iyi bir deneyim oldu. Öğrenim gördüğüm 4 sene boyunca hangi alanda uzmanlaşacağım konusunda kararsızlıklar yaşasam da geç olup güç olmamakla birlikte kararımı verdim. İçerisinde siyaseti, sosyolojiyi, felsefeyi ve sanatı bir arada barındıran bir dönem seçmeliydim.Ben de Çağdaş Sanat üzerine yoğunlaşmayı tercih ettim. Henüz bir üniversitede yüksek lisans programına başlamamış olsam da bu konuya odaklanmış bulunmakla birlikte aynı zamanda şu an bir sanat galerisinde çalışmaktayım. Ayrıca zaman zaman Businessweek Türkiye dergisinde gezi ve sanat etkinlikleri yazıları yazmaktayım. Bu nedenle sizlere elimden geldiğince, kalemimden geldiğince bir çok insana anlamsız gibi görünen Çağdaş ve Modern Sanat üzerine ve sanatçılar, eserleri hakkında yazılar yazacağım ve zaman zaman Avrupa da gezip gördüğüm yerlerle ilgili yazılar sunacağım.

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: DağMag’da Bu Pazar | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.