İki Gün Süren İLEF Üretimli Veri Gazeteciliği Atölyesi, 7 Grubun 7 Proje Üretimiyle Sona Erdi

Dağ Medya ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi İşbirliğinde iki gün süren üretimli veri gazeteciliği atölyesi  sona erdi.

Atölyenin birinci gününde Mine Gencel Bek Teknoloji ve Değişen Gazetecilik Formları, Pınar Dağ veri gazeteciliği, İnan Utku Türkmen gazeteciler için istatistik , Berivan Eliş Hafıza Kaydı Projesi, Berkin Akkocaoğlu Dünya’da ve Türkiye’de Veri Kaynakları ve Proje Örnekleri , Hassel Fallas How to build a future by getting out of your confort zone başlıklı sunum yaptı.   İlk günün sunumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

2015-04-23-23-18-28-Ekran-görüntüsü

   

   

Atölyenin ikinci günü ise 5 modül çalışma üzerinden şekillendi. Öğrenciler dünyadan ödül almış veri gazeteciliği ödüllerini ve Türkiye’den de öğrenci projelerini inceleyerek ödül almış projelerin özelliklerini analiz ederek sınıfla paylaştı.

Devamında  veri bulma ve webden veri kazıma pratiği ile çeşitli siteleri inceleyerek veriye erişim konusunda çalışma yaptılar ve devamında School of Data’dan Milena Marin Londra’dan telekonferans yöntemiyle bağlanarak  proje üretirken neler yapılması gerektiğine,  verinin önemine ve veri okulu olarak neler yaptıklarına detaylarıyla yer verdi.

Milena Marin’in sunumuna buradan ulaşabilirsiniz:

Veri Bulma, Veri Analiz Etme, Veri Görselleştirme ve füzyon tablolarla harita oluşturma ve veriyi analiz etme aşmalarının ardından dağınık verinin ne olduğu, Open Refine ile dağınık veriyle başa çıkmanın kolaylığı, veri okur yazarlığının ancak dağınık veri, kalitesi düşük verileri inceledikçe gelişebildiğine dikkat çekilerek öğrencilerin proje üretim aşamalarına geçildi.   İLEF öğrencilerinden Gephi ve Analyst’s Notebook (I2) konusunda tecrübesi olan Seyit Gölçük katılımcılarla veri analizi ile ilgili sunum yaptı. Sunumu buradan indirebilirsiniz. İkinci Günde 7 Veri Güdümlü Proje Üretildi  Derbilerde Hakemler Neye Göre Atanıyor, E-atık ,  CB’ye hakaret kovuşturması test projesi ,Nükleer Kazalar , Öldürülen Gazeteciler ve Dünyada Gazeteciler İçin En Tehlikeli Bölgeler Projesi,  E Kitap Piyasası ve Türkiye,  Türkiye’de Yaşanan İşçi Ölümleri başlıklarını taşıyan 7 proje üretildi.  ( Projelerin bazıları tamamlanmayı ve gelişmeyi bekliyor. )


 Atölye öğrencilerin projelerini paylaşımlarının ardından kapanış konuşmasıyla son buldu. 

Tam ekran yakalama 26.4.2015 093117

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Üretimli Veri Gazeteciliği Atölyesinin Son Günü. 24 Nisan 2015, Cuma- Ankara

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.