SOMA DAVASI’NDA 6. DURUŞMA|Sanık Demir: İş güvenliği konusunda eğitim almadım

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin öldüğü iş cinayetiyle ilgili davanın altıncı duruşması Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşma tutuksuz sanık Fahri Pançar’ın sorgusu ile başladı. Pançar “14 aydır çalışıyorum.Gaz maskemi hiç kullanmadım, bu sürede hiç kontrolü de yapılmadı” dedi.

Tutuksuz sanık Saltuk Alp Demir “Dinamit atımlarının hepsinde emniyetçi olmazdı ama işlem “emniyetle” yapılırdı. Dinamit patlatmaları sırasında bir kez ölçüm yapılır, sonrasında bir daha yapılmazdı. İş güvenliği konusunda eğitim almadım. Tatbikat da yapılmadı. Ama hepimiz ne yapacağımızı bilecek kapasiyedeyiz” dedi.

Davanın ilk beş duruşmasında 230 sayfalık iddianame okunmuş ve tutuklu sekiz sanık Soma A.Ş. sahibi Can Gürkan, vardiya amiri İsmail Adalı, Genel Müdür Ramazan Doğru, teknik nezaretçi Ertan Ersoy, İşletme Müdürü Akın Çelik, maden teknisyeni Mehmet Ali Günay Çelik, vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık ve tutuksuz sanıklar ifade vermişti.

Ne olmuştu?
Soma’da 13 Mayıs 2014’de Eynez ocağında meydana gelen iş cinayetiyle ilgili hazırlanan iddianamede 8’i tutuklu, 37’si tutuksuz 45 şüpheli hakkında dava açılması talep edildi. İddianamede 162 yaralı işçi mağdur müşteki olarak yer aldı.

230 sayfalık iddianamede tutuklu sanıklar TCK 81. madde kapsamında “olası kasıtla insan öldürme ve yaralamak” ile suçlanıyor. Bu suç kapsamında tutuklu sekiz sanığın 301 kez 20 ile 25 yıl ve “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan 162 kez de 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Geri kalan tutuksuz sanıklar TCK 85/2’den yani “bilinçli taksirle insan öldürmek”ten suçlandı. 37 tutuksuz şüphelinin 2 ile 15 yıl arası hapisle cezalandırılması talep edildi. Ancak bu kişilerden 25’inin cezalarının, kusur durumundan dolayı üçte bir oranında artırılması talep edildi.

Kaynak: Bianet 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.