San Francisco sirklerde fil kullanılmasını tamamen yasaklıyor

Reutars’a göre; Salı günü, San Francisco  İdare Meclisi, oy birliğiyle eğlence sektöründe yaban ya da egzotik hayvanların performanslarda kullanılmasını yasaklayan bir karar aldı. Eğer önümüzdeki hafta yapılacak olan son oylamada karar kabul edilirse San Francisco ABD’de eğlence sektöründe hayvan performanslarını yasaklayan ilk büyük şehir olacak; ancak müze ve hayvanat bahçelerinde eğitimsel amaçlarla kullanılan hayvanlar bu maddeye dahil değil.

Ringling Brothers yakın zamanda 2018 yılında performanslarda kullandıkları bütün filleri artık emekli edeceklerini ilan etmişti. Ringling’in kararı, hayvan refahını savunanlar açısından en önemli kazanımlardan biri kabul ediliyor. ABD Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturmalarda  fillerin günde 23 saat boyunca zincirlendiği, çoğunlukla gerekli tıbbi bakım ve yardımdan mahrum bırakıldığı, ayrıca bir çok ek sorunun yanı sıra bakıcılarının kullandığı kancalardan kaynaklanan yaraları olduğu ortaya çıkmış bulunuyor.

Bir çok insanın sirklerde filleri izlediği çocukluk hatıraları vardır, ama hayvan refahı kuruluşları  uzmanlardan  elde ettiği bilgilerden yola çıkarak sirklerde çalıştırılan fillerin aslında acı çektiğini ortaya koyuyor. Sirk filleri yaban fillerde görülmeyen bazı davranışlar sergiliyor, mesela oldukları yerde ileri geri sallanıyorlar. Ayrıca  sirk alanlarında bazı fillerin kontrolden çıkarak eşyalara zarar verdiği de biliniyor.

Doğal ortamlarında fil davranışlarını inceleyen uzmanlar sirk hayvanlarının refah durumu hakkında sıkıntılar olduğunu söylüyor. Yapılan araştırmalar fillerin oldukça zeki hayvanlar olduğunu, ayrıca derin duygular hisseden canlılar olduğunu ortaya koyuyor. Yaban ortamda dişi filleri hayatlarının sonuna dek diğer yavru filleri yetiştirerek onlara yardım ediyor. Ancak sirk filleri bu türden ilişkiler kurup bu ilişkileri sürdüremiyor çünkü hepsi küçük taşıma araçlarına bindiriliyor, ayrıca diğer sirklere ve hayvanat bahçelerine satılıyorlar.

Resim: fickr/angeal n.

Haber: http://www.inquisitr.com/2016573/san-francisco-bans-circus-elephants-a-tradition-is-dying/

Çeviri: http://hayvanozgurlugucevirileri.com/2015/04/19/bir-gelenek-oluyor-san-francisco-sirklerde-fil-kullanilmasini-tamamen-yasakliyor/

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.