Mimar Sinan’da Açık Veri ve Açık İnternet Konuşuldu

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstatistik Bölümü İnternet Haftası kapsamında üniversitenin Fındıklı yerleşkesinde 18 Nisan Cumartesi günü Açık Veri ve Açık İnternet paneli Dağ Medya,  Korsan Parti, İstanbul Coders, Alternatif Bilişim Derneği’nden çeşitli konukların katılımıyla konuşuldu.

Panele çoğunlukta farklı üniversitelerin istatistik ve sayısal bilimlerle ilgili bölümlerinde okuyan öğrencileri ve iş hayatında konuyla ilgili olan kişiler katıldı.

Açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik Dağ Medya’dan Pınar Dağ’ın Açık Veri ve Veri Gazeteciliği sunumuyla başladı. Dağ, ” Açık veri dünyayı dönüştürüyor , devletler büyük veriyi açık veriye dönüştürdüğünde büyük bir güce sahip olabilir. Açık veri; büyük verinin daha yararlı, demokratik ve daha az tehlikeli olanı. “ ifadelerine yer verdi.

Dağ, “Büyük veri ölçüyle anlatılırken, açık veri kullanılabilirliği, açık, ücretsiz ve lisansız olmasıyla tanımlanıyor. Herkese açık olan; insanların, kurumların ve şirketlerin karışık sorunları çözmeye, veri güdümlü kararlar almaya yardımcı oluyor.  Açık veri iki temel üzerinde şekilleniyor, herkes için açık olması, herkesin tekrar kullanmasına açık olması. “  dedi.  Pınar Dağ’ın sunumuna buradan ulaşabilirsiniz


Panelin ikinci oturumu Korsan Parti’den Başak Tunçer ve Yasin Özel kişisel verilerin korunması ve önemine dikkat çektiler.  Başak Tunçer, kişisel verinin tanımını yaparak bilginin açıklığına inandığını ancak kişisel verilerin korunması gerektiğine dikkat çekti. Tunçer, sosyal medya araçlarının kullananların gizlilik ayarlarını ve kullanımına dikkat çekerek kişisel verilerinin kurumlar ve devletler tarafından nasıl kullanıldığını aktardı. Yasin Özel ise kişisel verilerin nasıl korunabileceği ve teknikleri hakkında detaylı yer verdi.


Panelin üçüncü bölümünü ise İstanbul Coders yürütttü. Açık Veri Uygulamaları hakkında bilgi aktarılan sunumda açık verinin sağlık, enerji ve bilim alanında araştırmalarda etkilerine yer verildi.

Panelin son oturumu ise Alternatif Bilişim Derneği’nden Aslı Telli ve Barış Büyükyol‘un Açık İnternet ve Müşterek Veri hakkında sunumlarıyla sona erdi.

Kapanış konuşmasının ardından panel Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Rıhtımında Uçurtma etkinliğiyle son buldu.

2015-04-19 20-35-50 Ekran görüntüsü

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

2 Yorum

  1. Geri İzleme: Dağ Medya, 2015 Yılında 27 Kuruma Atölye Düzenleyip, Seminer Verdi | Dağ Medya

  2. Geri İzleme: 2015’te 27 Kuruma Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Alanında Atölye Düzenlendi, Seminer Verildi | Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.