Gemi faciasının kurtarma çalışmaları kameralarda

Akdeniz açıklarında dün yaşanan ve 700 göçmenin hayatını kaybetmesine neden olan gemi faciasının ardından başlatılan kurtarma çalışmaları kameraya yansıdı.

İzlemek için tıklayınız 

İtalya açıklarında batan gemiden yalnızca 28 kişi kurtarıldı ve çıkarılan ceset sayısının ise 24 olduğu belirtildi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, deniz yoluyla göçe karşı mücadelede AB’nin harekete geçmesi çağrısında bulundu.

İnsan kaçakçılığını “tüm kıtamızın vebası” olarak tanımlayan Renzi konunun bir zirvede ele alınması gerektiğini belirtip ‘Avrupa’nın dayanışmadan yoksun olmasından’ yakındı.

Boyu 20 metre olan ve 700’e yakın kaçak göçmen taşıyan gemiden yalnızca 28 kişi kurtarıldı.

Bu yılın başından bu yana Akdeniz’de ölen göçmen sayısının ise 1500’ü bulduğu belirtiliyor.

İnsan tacirleri, Libya’daki siyasi krizin yarattığı şiddet ortamı ile Afrika ve Orta Doğu’daki ekonomik zorluklardan kaçanları Avrupa’ya ulaştırma vaadiyle tekne ve gemiler aracılığıyla Akdeniz’e sürüklüyor.


 

19 Nisan 2015

Akdeniz’de, İtalya ile Libya arasında kalan ve Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede yaklaşık 700 kaçak göçmen taşıyan tekne battı. Yüzlerce kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Teknenin Libya kıyılarından 96 kilometre, İtalya’nın Lempedusa adasının ise 193 kilometre açığında battığı belirtiliyor.

Times of Malta gazetesinin haberinde, göçmenlerin bölgeden geçen bir ticari gemiye seslenmeye çalışırken bir tarafa yığılması nedeniyle dengesi bozulan teknenin battığı ifade edildi.

Sahil güvenlik yetkilileri, bölgeden geçen ticari geminin 28 kişiyi kurtardığını, 21 kişinin cesetlerinin denizden çıkarıldığını ifade etti.

Arama-kurtarma çalışmaları  20 gemi ve 3 helikopter ile devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İtalya sözcülerinden Carlotta Sami de Rainews kanalında yaptığı açıklamada, ölü sayısının 700 olması durumunda bunun bölgede yaşanan en büyük facia olacağına dikkat çekerek son 3,5 ayda 1500 kişinin bu bölgede öldüğüne dikkat çekti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İtalya şubesi sözcülerinden Federico Fossi ise kurtarılanlarla ilgili henüz net bir sayı olmadığını 28 ila 49 arasında değişen rakamlaın telafuz edildiğini belirtti.

Havaların ısınmasıyla 500 kilometrelik yolu benzer koşullarda aşmaya çalışan kaçak göçmenlerin sayısı artmaya başladı.

İnsan kaçakçılarının tekneleri, kapasitesinin üzerinde yolcu aldığı ve böyle bir yolcuğa uygun olmadığı için sık sık bu tür facialar yaşanıyor.

Pazartesi Libya’dan İtalya’ya göçmen taşıyan bir geminin batması sonucu 400 kişi hayatını kaybetmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.