Türkiye’de nüfusun yüzde biri toplam mal varlığının yüzde 54’üne sahip

zeit.de ekran görüntüsüdür


 

Lenz Jacobsen tarafından yazılan Erdan İnci tarafından Taksim Meydanı’nda çekimleri yapılan ve çevirisinin Derya Zeyrek’in yaptığı  zeit.de‘de yer alan “Sosyal eşitsizlik: süper zenginlerin ülkesi Türkiye” başlıklı haber Türkiye’de nüfusun yüzde biri toplam mal varlığının yüzde 54’üne sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Haberde, “Türk hükümet partisi AKP’nin adı “Adalet ve Kalkınma Partisi” olsa da adaleti çok fazla ciddiye aldığı söylenemez. AKP’nin hükümette geçirdiği her yılla beraber Türkiye’deki servet dağılımı giderek daha dengesiz bir hale geliyor. “ deniyor. 

Devamında, ” Aynı zamanda servet dağılımındaki eşitsizlik de arttı: 2002 yılında Türk toplumunun en zengin yüzde biri mal varlıklarının yüzde 39.4’üne sahipti. 2014’te bu rakam 54.3 olmak üzere yükseldi. Dünya çapında 46 ülkeyi mercek altına alan bir araştırma bu oranın sadece Rusya’da daha çarpıcı olduğunu ortaya koydu. Almanya’da bu oran aynı dönem içerisinde yüzde 31’den yüzde 28.1’e düştü. Amerika’da ise fiks 38-39’larda seyrediyor.  ” ifadelerine yer veriliyor. 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.