Özgecan Davası|İlk duruşma 12 Haziran’da yapılacak

Mersin’in Tarsus ilçesinde vahşice katledilen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın katil zanlıları hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması 12 Haziran’da yapılacak. Adliyedeki tüm diğer davalar ertelenirken, katil zanlılarını yargılayacak mahkeme heyeti üyelerinin çoğunluğunun kadın hakimlerden oluşması dikkat çekti.

Aslan’ın ölümüyle ilgili başlatılan soruşturma sonunda katil zanlıları tutuklu minibüs şoförü Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ile arkadaşı Fatih Gökçe’nin ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istemiyle hazırlanan iddianame 9 Nisan’da Tarsus 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. 14 Nisan’da iddianameyi kabul eden mahkeme heyeti, bugün de davada ilk duruşmanın 12 Haziran’da görülmesine karar verdi.

DHA’dan Tolunay Duman’ın haberine göre zanlıları, Mahkeme Başkanı Ercan Kumhak ile birlikte üye hakimlerden Nesibe Çınar, Ayşe Şahin ve Fatma Serpil Aydın’dan ikisi yargılayacak.

Öte yandan davanın görüleceği Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı, duruşma öncesi Emniyet Müdürlüğü’nden yoğun tedbir alınmasını istedi. Başsavcılık ayrıca, diğer tüm mahkemelerden ilk duruşma nedeniyle izdiham olabileceği nedeniyle rutin duruşmaların ertelenmesi istedi. Bu nedenle o gün Tarsus Adliyesi’nde sadece Özgecan Aslan’ın davasının görülmesi beklenirken, duruşmaya Özgecan’ın aile fertleri de davacı müdahil olarak katılacak.

Ayrıca, yoğun güvenlik önlemlerinin alınacağı davada Özgecan’ın katil zanlılarının en ağır cezayı alması için çok sayıda avukatın savunma yapacağı bildirildi.

Ahmet Suphi Altındöken, ‘Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından; Necmettin Altındöken ile Fatih Gökçe ise ‘Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme’ suçlarından yargılanıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.