FAO:Yemen’de 11 milyon insan çatışmalar nedeniyle açlık tehlikesi ile karşı karşıya

Sana’da WFP gıda yardımı alan evlerinden edilmiş Yemenli bir aile. Fotoğraf: WFP/Atheer Naj


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Yemen’de yaklaşık 11 milyon insanın çatışmalar nedeniyle açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Sivillere gıda yardımı için 8 milyon ABD Doları mali kaynağa ihityaç duyulduğunu belirten FAO Yemen Temsilcisi Salah Hajj Hassan, ülkede hasat mevsiminin yaklaştığını, insanların gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için bu dönemin büyük önem taşıdığını belirtti.

FAO’dan yapılan açıklamada, hemen hemen tüm büyük yerleşim yerlerinde yaşanan çatışmalar nedeniyle ticaret durma noktasına geldiğinden gıda fiyatlarında artış yaşandığını belirtti. FAO ayrıca çatışmalar nedeniyle tarım üretiminin sekteye uğradığını, tarlaların sürülemediğini açıkladı.

Bildirildiğine göre bazı bölgelerde gıda ve fiyatları dört kat artmış bulunuyor. Yakıt kıtlığı ve çatışmalar nedeniyle fiyatlarda daha da fazla artış olmasından endişe ediliyor.

Yemen’de 10,6 milyon sivil açlık tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor. 4,8 milyon sivil ise “acil” gıda” yardımana muhtaç. 850 bin çocuk ise yetersiz beslenme ile karşı karşıya.

26 milyon Yemenlinin yarıdan fazlası, bir diğer deyişle 16 milyon Yemenli bir şekilde insani yardıma muhtaç durumda ve güvenli su kaynaklarına erişemiyor.

FAO ve ortakları 2014 yılından bu yana Yemen’de çiftçileri desteklemek amacıyla projeler yürütüyor. Ancak ülkede son dönemde yaşanan çatışmalar nedeniyle sivil halka yardım için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyuluyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.