“Demokratik Parametreler için Veri Erişimi ve Analiz Yöntemleri” Anlatıldı

Demokrasi Denetçileri Derneği, Erasmus+ Gençlik Programı kapsamında gerçekleştirilen “Genç Vatandaşlar ile Demokrasi Buluşmaları” projesi, 10-12 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. İki gün süren buluşmalarda 6 oturum  yer aldı.

İlk oturumu 10 Nisan Cuma akşamı, “Demokratik Parametreler için Veri Erişimi ve Analiz Yöntemleri ” başlığı ile Pınar Dağ ve Fırat Erdoğmuş yürüttü. 

 

Üç saat süren Veri Erişimi ve Analiz Yöntemleri oturumu Fırat Erdoğmuş‘un  Kitlekaynak paylaşımı ile başladı.

Erdoğmuş, “Wikipedia’dan ilham verici belgesellere, derinlemesine doküman analizinden polis soruşturmalarına, kolektif müzik eserlerinden tabandan örgütlenen katılımcı yurttaşlık projelerine, günümüzün “sihirli değneği” imecekaynak üzerine paylaşımlarda bulundu ve katılımcılarla dinamik olarak “kitlekaynağın kendisi olma” pratiği gerçekleştirdi.

Oturumun ikinci bölümünde Pınar Dağ,  Açık/Veri Nedir?, Veri Türleri Nelerdir? Veri Formatları, Veriye Erişim Kaynakları, Açık Veri Gazeteciliği örnekleri,  Veri Araştırma Yöntemleri ve Arama Motorlarında Nasıl Araştırma yapılırsa veriye ulaşılır,  veri analiz yöntemleri ve araçları üzerine paylaşımlarda bulundu ve rapor üretim odaklı süren iki günlük atölyelerde katılımcılara çevrimiçi olarak  veri bulma/arama konusunda mentorluk yaptı. 

Pınar Dağ’ın sunumuna buradan ulaşabilirsiniz

Tam ekran yakalama 9.4.2015 142822

 

11 ve 12 Nisan oturumlarında  “Temel Vatandaşlık Haklarına Erişim, Ekonomik ve Sosyal Haklara Erişi, Demokratikleşmede Sivil Toplum ve Kamuoyunun Rolü, Hukukun Üstünlüğü ve Adalete Erişim, Demokratik Açıdan Uluslararası İlişkiler”  başlıkları konuşuldu.

Proje kapsamında, Türkiye’nin 81 ilinden gençler  hukuk, medya, sivil toplum gibi alanlardan kamuoyunda öne çıkmış isimleri bir araya geldi. Böylece Türkiye demokrasisi sistematik olarak bütün yönleriyle değerlendirildi ve genç vatandaşlar  gözüyle bir değerlendirme ve ilerleme raporu hazırlandı.

Ortaya çıkan değerlendirme ve ilerleme raporu, demokrasi konusunda ulusal ve uluslararası alanlardan toplanan somut verileri ve karşılaştırmalarını içeriyor.

Raporun hazırlanmasında aktif görev alan gençler, edindikleri bilgi birikimi ve araştırma deneyimi sayesinde benzer çalışmaları kendi bölgelerinde de gerçekleştirebilecek ve yerel demokrasinin gelişimine de katkı sağlayabilecekler.

Eğitim süreci ve rapor hazırlığı çalışmaları çerçevesinde genel olarak tüm vatandaşlar için sivil ve siyasi hakların eşit şekilde teminat altına alınması konusunda bilincin artırılması ve devlet ve toplumun tüm kesimlerinin hukuka tabi olmasının pratik işleyiş üzerinden değerlendirilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda aşağıdaki başlıklarda toplam 6 adet oturum gerçekleştirilecek. Her bir oturumda önce uzman sunumları planlanmakta olup, sonrasında da genç katılımcılar gruplara bölünerek her gruptan dinledikleri farklı bir alt başlık hakkında verilere dayalı karşılaştırmalı kısa rapor hazırlamaları istendi:

Altı Oturumun Başlıkları Şöyle:

    1. Demokratik Parametreler için Veri Erişimi ve Analiz Yöntemleri (2 saat, 10 Nisan 19:00-22:00) – Pınar Dağ, Fırat Erdoğmuş
    2. Temel Vatandaşlık Haklarına Erişim (1 saat, 11 Nisan 09:30-10:30)

    • Ekonomik ve Sosyal Haklara Erişim (1 saat, 11 Nisan 14:30-15:30)

 

Demokratikleşmede Sivil Toplum ve Kamuoyunun Rolü (1 saat, 11 Nisan 18:00 – 19:00)

 

 

  • Hukukun Üstünlüğü ve Adalete Erişim (1 saat, 12 Nisan 09:30-10:30)

  • Demokratik Açıdan Uluslararası İlişkiler (1 saat, 12 Nisan 14:30-15:30)

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.