Askerlere Yardıma Giden Halkın Video Görüntüleri Yayınlandı, TSK Yardım İçin Teşekkür Etti

Dicle Haber Ajansı (DİHA) Ağrı’nın Diyadin ilçesinde 11 Nisan’da yaşanan çatışmanın ardından halkın yaralanan askerlere yardım ettiği görüntüleri yayınladı.

Görüntülerde yardıma gelenlerin “Ya boş ver malzemeyi arkadaşın ölüyor. Bak size insanlık dersi vereceğiz, insanlığı öğreteceğiz” dediği duyuluyor.


“Abi el atalım bu askeri de kaldıralım. Bu askerin ne suçu var” sözlerine bir asker, “Abi bizlik bir şey yok” diyor.

Yardıma gelenlerden biri “Sabah erken bizi bıraksaydınız sivil insanlar buraya gelseydi bu olmazdı” derken yaralı askerin başındaki askerin “Kardeş bizi suçlu görebilirsiniz ama biz görev icabı buradayız. Bu işi kim yapmışsa git ona sor” sözleri duyuluyor.

TSK’dan Askerlere Yardım Edenlere Teşekkür

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 11 Nisan’da Ağrı’daki çatışmada yaralanan askerlere yardım eden halka teşekkür mesajı yayınladı.

TSK, saat 10.00’da yayınladığı mesajında şöyle dedi:

“11 Nisan 2015 tarihinde Ağrı ili Diyadin ilçesi, Yukarıtütek köyü bölgesinde Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristlerle çıkan çatışmada yaralanan dört personelimizin, havadan tahliyesi esnasında bölgeye gelen vatandaşlarımızın, yaralı personelimize yardımı takdire şayan bulunmuş, vatandaşlarımızın Türk Askerine olan bağlılığının ve sevgisinin ne denli büyük olduğunu göstermiş, milletimizin birlik ve beraberliğinin güzel bir örneğini teşkil etmiştir.

“Vatandaşlarımıza teşekkür eder, sağlık ve mutluluk dolu güzel ve huzurlu günler dileriz.”

Davutoğlu, Selahattin Demirtaş’ı Yalanlamıştı

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün İstanbul’da yaptığı açıklamada Ağrı’daki çatışmada yaralanan askerleri HDP’lilerin kurtardığı anlatmıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Demirtaş’ın sözleri üzerine “Demirtaş yalan söylüyor ve gerçekleri saptırıyor” demişti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Gelin beraber Ağrı’ya gidelim, AKP’nin bu tezgahlarına izin vermeyelim”çağrısına kulak veren CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ağrı’ya bir heyet gönderme kararı aldı.

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde önceki gün PKK ile TSK arasındaki çatışmanın ardından hükümet üyelerinin HDP’yi suçlayan ifadeleri üzerine bir açıklama yapan Demirtaş, Ağrı’da yaşananların seçimler öncesi AKP’nin tezgahı olduğunu savunmuştu.

Demirtaş’ın muhalefet liderlerine yönelik “Gelin beraber Ağrı’ya gidelim. Bu provokasyonu boşa çıkartalım” çağrısı CHP’de yankı buldu.
Hürriyet’ten Okan Konuralp’in haberine göre Kılıçdaroğlu, Genel Sekreter Gürsel Tekin aracılığıyla Başdanışmanı ve partisinin Ağrı 1’inci sıra milletvekili adayı Cemil Erhan’ı çatışma bölgesine gitmesi için görevlendirdi. Cemil Erhan başkanlığındaki heyetin bugün bölgeye gideceği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu, dün “Sayın Demirtaş’ın çağrısına yanıt vermek için önce olayların ayrıntısını öğrenmemiz gerekiyor” demişti.

Ne olmuştu?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Diyadin’deki bahar Şenliği kapsamında düzenlenen fidan dikme etkinliğine “halkın seçim öncesi HDP’ye oy vermeye yönlendirildiği” iddiasıyla müdahale etmesi üzerine çatışma çıkmıştı.

Dört askerin yaralandığı, çatışmayı engellemek için canlı kalkan olan DBP Diyadin İlçe eski Eş Başkanı Cezmi Budak’ın yaşamını yitirdiği, MEYA-DER temsilcisi Cenap İlboğa’nın da yaralandığı olaylardan sonra operasyon genişletilmişti.

Genelkurmay Başkanlığı, operasyonlarda beş PKK’linin öldürüldüğünü, bir PKK’li ile dört askeri personelin yaralandığını açıkladı. KCK, öldürülen PKK’li sayısının bir olduğunu savundu.

Kaynak: Bianet, Hürriyet, Diken.com.tr

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.