4G İhalesi 26 Mayıs’ta Yapılacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, 4G lisans ihalesi, 26 Mayıs Salı günü saat 10.30’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) merkez binasında yapılacak. İhale sonucunda, beş farklı bantta toplam yirmi (20) ayrı frekans paketi için verilecek olan lisanslar 20/4/2029 tarihine kadar 14 yıl süre ile geçerli olacak.

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan ihalenin sonucunda verilecek yetkilendirmenin konusu, ilgili mevzuat hükümleri ve Sayısı Sınırlandırılmış Kullanım Hakkı Yetki Belgesi kapsamında IMT (Uluslararası Mobil Telekomünikasyon) hizmet ve altyapılarına ilişkin mobil elektronik haberleşme şebekesinin kurulması, geliştirilmesi, işletilmesi ve şebekenin yetkilendirme süresi sonunda BTK veya BTK’nın göstereceği kuruluşa çalışır vaziyette ve bedelsiz devredilecek.

İhalede, 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz frekansları için, toplam 20 ayrı bant genişliğinde satış yapılacak. Toplam bant genişliği 390,4 MHz olacak. İhalenin toplam asgari bedeli ise 2 milyar 298 milyon 67 bin 661 avro olarak belirlendi.

İhale sonucunda 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz ve 2100 MHz frekans bantlarında tamamı GSM İmtiyaz Sözleşmesi ve IMT-2000/UMTS İmtiyaz Sözleşmesi sahibi olmak üzere en fazla 3 işletmeci, 2600 MHz frekans bandında ise 3’ü GSM İmtiyaz Sözleşmesi ve IMT-2000/UMTS İmtiyaz Sözleşmesi sahibi istekliler olmak üzere en fazla 4 işletmeci yetkilendirilecek.

Yetkilendirme süresi, yetkilendirme tarihinden itibaren 30 Nisan 2029’a kadar olacak. İhale şartnamesi 50 bin liraya BTK’dan alınabilecek. İhale şartnamesi ve ekleri BTK’da mesai saatlerinde ve Kurumun sağlayacağı imkanlar ölçüsünde bedelsiz olarak görülebilecek. Her ne sebeple olursa olsun ihale şartnamesi için ödenmiş tutarlar iade edilmeyecek.

IMT hizmet ve altyapılarına ilişkin yetkilendirme ihalesi, Elektronik Haberleşme Sektöründe Yetkilendirmeye İlişkin İhale Yönetmeliğine göre BTK tarafından 26 Mayıs Salı günü saat 10.30’da BTK merkez binasında yapılacak.

İhalede Elektronik Haberleşme Sektöründe Yetkilendirmeye İlişkin İhale Yönetmeliği uyarınca kapalı teklif ve devamında açık teklif usulü uygulanacak.

İstekliler, ihale şartnamesinde teklif vereceği her bir paket satışı için ayrıntıları belirtilen ilgili frekans paketinin asgari değerinin yüzde 5’i oranında geçici teminat verecek.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.