10’dan Sonra Seçim İnisiyatifi HDP’ye Destek Vereceğini Açıkladı

10’danSonra Seçim İnisiyatifi dün, İstanbul’da, Haydarpaşa Garı’nda biraraya gelerek HDP’ye destek vereceklerini açıkladı.

“7 Haziran akşamı geleceğimizin önüne koyulan baraj yıkılmış olarak Türkiye yeni bir sabaha uyanacak” dedi.

Kendilerini “HDP içinde siyaset yapmayan, ancak onun savunduğu ilkeleri değerli bulan insanlar” olarak tanımlayan 10danSonra Seçim İnisiyatifi HDP’nin “yeni yaşam” çağrısını bir umut olarak gördüklerini dile getirdi.

“Nefes almakta zorlandığımız bu günlerde ‘Yeni Yaşam’ çağrısını ve seçim barajının yıkılabilme ihtimalini, herkes için olduğu gibi, kendimiz ve parçası olduğumuz mücadeleler için de bir umut olarak görüyoruz.
“Hem bu çağrının sesini daha gür kılmak hem de bu çağrıya kendimizden bir şeyler katmak için 10danSonra Seçim İnisiyatifi’nde yan yana geldik.

“Hayatlarını, emeklerini, okullarını, evlerini, derelerini, garlarını, kentlerini, inançlarını ve kardeşlerini savunmak isteyenlerin, ezilenlerin, sokağın mücadelesini mevcut olduğumuz tüm alanlarda ve mecliste de büyütmek istiyoruz.”

“Tren Ankara’ya ulaşacak”

İnisiyatif üyeleri adına açıklamayı Melis Özbakır okudu.

“Yüzde 10 barajını aşacağız, nesnesi kılınmaya çalışıldığımız bu hikâyenin öznesi olacağız! ‘Nefes almak için Oylar HDPye’ diye söze başlayacağız ve adil, özgür, eşit ve kardeşçe yeni bir yaşamın tarihini yazacağız!

“Bugün Haydarpaşa’dan Ankara’ya bir tren kalkıyor. Büyük bir yolculuğa hazırlanıyoruz. Ülkenin dört bir yanında raylar döşenmeye başladı bile. Gelin bu yolculuğa birlikte çıkalım.

“Biz trensiz bir gardan, bir nisan günü başlattığımız mücadeleyle, onların bütün korkularını gerçek kılarcasına yaşamı inşa ediyoruz. Bugün Haydarpaşa Garı’ndan yola çıkan tren Ankara’ya ulaşacak.”

Barış, kadın, çevre…
Açıklamada özyönetim, çevre mücadelesi, barış, emek hareketleri, kadın ve LGBTİ hakları, ifade özgürlüğü gibi konulara da vurgu yapıldı.

“Her alanda özyönetim, mahallemizde, şehrimizde, işyerimizde karar sahibi olabilmek için,

“Derelerin HES’lere yenik düşmediği; tarım arazilerimizin ve kentsel ortak alanlarımızın parsellenip tüccarlara yem edilmediği; nefesimize, bedenimize termik ve nükleer santral atıklarının karışmadığı; yani suyun, toprağın ve havanın dünyada yaşayan diğer canlıların da hakkı olduğu, ekolojik, özgür bir yaşam için,

“Yüzyıllık inkârın son bulması, silahların susup barışın konuşması için, herkesin kendi ana dilinde eğitim görebilmesi, kendi inancına göre özgürce ibadet edebilmesi için, Ortadoğu’da tüm halklara barış ve kardeşlik için,

“Kadınların kendi bedenleri, emeği ve kimliği üzerinde söz sahibi olduğu, erkek adaletin değil gerçek adaletin sağlandığı, erkek şiddetine karşı kadınların özsavunma hakkının tanındığı, sokakların ve gecelerin kadınların olduğu bir hayat için,

“Ayşe’nin Fatma’yı özgürce sevebildiği, Ali’nin Mehmet’i istediği gibi sokaklarda öpebildiği, homofobi ve transfobinin işte, sokakta, evde, her yerde son bulduğu bir yaşam için,

“Okulların kazanç kapısı olarak görülmediği, hastane kapılarının istinasız herkese açık olduğu, konutların gayrimenkul piyasasının bir parçası değil, sosyal yaşamın altyapısı olarak görüldüğü, sokakların, meydanların ve ortak alanların herkesin yaşam ve ifade alanı olabildiği; eğitim, sağlık ve barınma hizmetlerinin bedelsiz, herkesçe erişilebilir olduğu bir yaşam için,

“Çalışırken ölmediğimiz bir dünya için, yeni Soma’ların Ermenek’lerin yaşanmaması ve taşeron düzeninin son bulması için, her çalışanın sendika hakkına kavuşması ve tek bir grevin daha yasaklanmaması için,

“Her yerde mücadele, mecliste HDP diyoruz.”

Haydarpa Garı’nda 10’dan Sonra İnisiyatifi’ne HDP İstanbul milletvekili adayları Bülent Uluer, Prof. Dr. Beyza Üstün, Avukat Filiz Kerestecioğlu ve Murat Mıhçı da destek verdi.

Kaynak: (YY-BİANET)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

2 Yorum

  1. Geri İzleme: HDP’ye Destek Veren 10’dan Sonra İnisiyatifi Hazırladığı Seçim Şarkısı Yayınlandı | Dağ Medya

  2. Geri İzleme: HDP’ye Destek Veren 10’dan Sonra İnisiyatifi Hazırladığı Seçim Şarkısını Yayınlandı | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.