Magma Dergisi’nin 4. Sayısı Çıktı

EN UZUN GÜN

Yeryüzü dergisi Magma, 4. Sayısında Çanakkale Savaşları’nı kapağına taşıdı. Dergi, “En Uzun Gün” başlığıyla, Gelibolu Yarımadası’na çıkarma harekâtının başladığı 25 Nisan 1915 günü, hem Türk tarafında hem de yarımadayı işgale kalkışan İtilaf Devletleri askerleri arasında yaşananları ele aldı. Kemal Tayfur’un kaleme aldığı yazıda savaşın dehşetini yaşayan askerlerin öykülerine yer verildi.

8. KITA MADAGASKAR
Magma Dergisi 4. sayısında, farklı coğrafyalar ve farklı kültürler arasında dolaşmaya devam ediyor. Özcan Yüksek’in yazdığı, dünyanın 8. Kıtası kabul edilen Madagaskar, doğal, kültürel ve tarihsel özellikleriyle, adaya özgü bukalemun ve lemurların çarpıcı fotoğraflarıyla yayımlanıyor.
ÇILDIR’IN ATLARI
Dergide yer alan bir başka konu Çıldır’ın Atları. Süreyya İsfendiyaroğlu, Kars’ın Çıldır ilçesi ve köylerindeki at tutkusunu, Çıldır Gölü’nün buz tutmuş yüzeyinde yapılan at yarışları ve ciritin öyküsünü, Fatih Pınar’ın muhteşem fotoğrafları eşliğinde anlatıyor.
70 YIL SONRA 5 ŞEHİR TANPINAR
Magma, usta yazar Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ünlü eseri Beş Şehir’in izinde yürüyor. İlk durak başkent Ankara. Serkan Ayazoğlu, Augustus Tapınağı ile sarmaş dolaş Hacı Bayram Camii’nin yüzlerce yıllık muhabbetine kulak verdi; Ankara sokaklarında dolaştı; Tijen Burultay, şehrin dönüşümünü fotoğrafladı.

Dergide arkeoloji konusu olarak Troya harabeleri yer aldı. Kazı Başkanı Rüstem Alsan, efsanevi Troya Savaşı’nı ve Çanakkale Savaşı ile kurulan bağlantıları anlatıyor.

Derginin bu sayısında, sazları ve sözleriyle yüzyıllardır Azeri coğrafyasının sesi olan İran’ın Azeri aşıklarının öyküsüne de yer veriliyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.