Mart Ayı Erkek Şiddeti Haritası

bianet’in çetelesine göre, erkekler Mart’ta 27 kadını öldürdü ve iki bebek öldürdü; dokuz kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti; 69 kadına zorla fuhuş yaptırdı; 47 kadın ve kız çocuğunu yaraladı; 60 kadın ve kız çocuğunu taciz etti.

2015’in ilk üç ayında erkekler 74 kadın öldürdü; 24 kadına tecavüz etti; 100 kadına zorla fuhuş yaptırdı; 84 kadını taciz etti.

Mart ayında kadın katlinin yaşandığı iller Adana (3), Ankara, Antalya (2), Antep (2), Denizli, Diyarbakır, Erzurum (2), İstanbul (3), İzmir (5), Kocaeli, Konya, Malatya, Sivas, Urfa, Van ve Yalova. Faili belirlenememiş cinayetlerin yaşandığı iller İstanbul ve Denizli. Şüpheli ölümler ise Eskişehir, İstanbul, Tekirdağ,, Bursa illerinde yaşandı.

 


Mart ayında katillerin cinayet bahaneleri arasında namus, kıskançlık,karısının kahvaltı hazırlamaması, yemek yapmaması gibi şeyler yer aldı.

Bir erkek, altı aylık bebeğini cinsiyeti kız olduğu için öldürdü, aynı kişinin geçtiğimiz sene de kız çocuğunu öldürdüğü iddia edildi.

Mart ayında öldürülen 27 kadının yüzde 48’ini kocaları, yüzde 22’sini sevgilileri öldürdü: 14 kadını kocaları (birini ayrı yaşadığı kocası, birini dini nikahlı kocası, 12’sini birlikte yaşadıkları resmi nikahlı kocaları), altısını sevgilileri, birini tecavüz girişiminde bulunan akrabası, birini kayın biraderi, birini eski sevgilisi, birini eski kocası, ikisini babaları, birini bir akrabası öldürdü.

2015’in ilk üç ayında erkekler 74 kadın öldürdü

Ocak, Şubat, Mart Verileri


Kadınların yüzde 18,5’i boşanmak istediği, barışmayı reddettiği ya da evlenme teklifini reddettiği için öldürüldü.

Öldürülen kadınların yüzde 18,5’i cinayetten önce katillerinden şikayetçi olmuş, bunlardan ikisi yakınlarının ısrarı veya şiddet gördükleri kişinin tehditleri sonucu şikayetinden vazgeçmişti.

Cinayetlerin yüzde 63’ünde ateşli silahlar kullanıldı: 12 kadın tabancayla, üçü av tüfeği, ikisi pompalı tüfek, beşi bıçak, ikisi boğularak, biri boğazı kesilerek, bir darp edilerek, biri ise sert cisimle darp edilerek öldürüldü.

Kadın katillerinden biri, daha önce kadına şiddetten 90 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Cinayetin ardından katillerin beşi intihar etti, dördü güvenlik güçlerine teslim oldu.

Eylül ve Ekim 2014’de işlenen iki kadın cinayetinin failleri de bu ay belirlendi. Erken yaşta zorla evlendirilen bir kadın 18 yaşında intihar etti.

Mart ayında katillerin yaşları 21 ila 85, öldürülen kadınların yaşları 17 ila 79 arasında değişti.


Mart Haritasını Detaylı İncelemek/ Kodları Sitenize Eklemek İçin Tıklayınız

Şubat Haritasını Detaylı İncelemek / Kodlarını Sitenize Eklemek İçin Tıklayınız

Ocak Ayı Erkek Şiddeti Haritasını İncelemek İçin Tıklayınız 


2014

Aralık Ayı Erkek Şiddeti Haritasını İncelemek İçin Tıklayınız

Kasım Ayı Erkek Şiddeti Haritasını İncelemek İçin Tıklayınız 

Ekim Ayı Erkek Şiddeti Haritasını İncelemek İçin Tıklayınız

2008-2014 İl İl Erkek Şiddeti Haritasını İncelemek İçin Tıklayınız 


Verileri indirmek için tıklayınız 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.