Açık Koalisyon Oluşumu: Milletvekilleri Mal Varlıklarını Açıklasın

Uluslararası Şeffaflık Derneği öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla güçlenen “Açık Koalisyon” oluşumu 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde  milletvekili adaylarının mal varlığı ve seçim kampanyası bütçelerini, siyasi partilerin de seçim kampanyası bütçelerini açıklamasını istiyor.

Açık Koalisyon, tüm milletvekilli adaylarını ve siyasi partileri haksız zengileşmelerle birlikte yolsuzlukları önlemek için “açık” olmaya çağırıyor.

Yapılan açıklamada, 1990 yılından  beri siyasetçilerin de aralarında bulunduğu çeşitli kamu görevlilerinin mal bildiriminde bulunmasını sağlayan 3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet Ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’nu hatırlattı. Ancak bu açıklamaların kamuyonu açıklanmadığı vurgulandı.

Açıklamada, milletvekillerinin seçim kampanyası bütçe ve kaynaklarını açıklamasını sağlayan herhangi bir kanun olmadığı oysa dünyada 108 ülkede seçim kampanyalarının denetimi ve kamuoyuna açıklanması için kanunlar olduğu hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üç aday mal varlıklarını açıklamıştı. 

Açık Koalisyon’da Diyarbakır Barosu, Düşünce Suçuna Karşı Girişim, Eşit Haklar için İzleme Derneği (ESHİD), Eşit Yaşam Derneği, Genç Avrupalılar Derneği, İzmir Romanlar Derneği, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER), Kürt Demokrasi Kültür ve Dayanışma Derneği (KURD – DER), Ortak Gelecek için Diyalog Derneği, Pembe Hayat, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) , TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Van Barosu, Yerel Katılımı Destekleme Derneği ve Yuva Derneği yer alıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.