HDP Adayları Açıklandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 7 Haziran 2015 Seçimleri içi milletvekili adaylarını açıkladı.

268 kadınla HDP’nin adaylarının yüzde 48’ini kadınlar oluşturdu. 81 ilden25’inde kadın adaylar ilk sırada yer aldı. HDP adayları arasında üç LGBTİ aktivisti de yer alıyor.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Van 1. sıra adayı, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş İstanbul 1. bölge 1. sıra adayı, İmralı heyetinde yer alan Sırrı Süreyya Önder Ankara 1. bölge 1. sıra, Pervin Buldan İstanbul 3. bölge 1. sıra, İdris Baluken Diyarbakır 1. sıra adayı, HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü İzmir 1.bölge 1. sıra adayı olarak gösterildi.

HDP listesinde dikkat çeken isimler şöyle: Ermeni Garo Paylan İstanbul 2. bölgeden 2. sıra adayı, eski Avrupa Parlamentosu milletvekili EzidiFeleknas Uca Diyarbakır’dan 4. sıra adayı, Avrupa Ezidiler Federasyonu Eş Başkanı Ali Atalan Batman 1. bölge adayı,  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı Turgut Öker İstanbul 2. bölge 1. sıra adayı, AKP kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat Mersin 1. bölge adayı, Abdullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan Urfa 2. sıra adayı.

Aday olmayacağı konuşulan Diyarbakır milletvekili Altan Tan, yine Diyarbakır 5. sıradan aday gösterildi. Eski CHP Antep Belediye Başkanı ve eski Antep milletvekili Celal Doğan, Antep 1. sıradan aday gösterildi. Eski Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, Urfa 1. sıra adayı oldu. Başörtüsü eylemlerinde ön sıralarda yer alan ve üç kızıya birlikte idamla yargılanan Hüda Kaya, İstanbul 1. bölge 2. sıradan aday gösterildi.

Adana

Rıdvan Turan

Meral Danış Beştaş

Vedat Özkan

Beyhan Günyeli

Tugay Bek

Hatice Kavran

Barış Karabıyık

Feride Peynirci

İsmail Başaran

Nefise Balyemez

Reşit Ertaş

Kader Duman

Hıdır Koluman

Feyruze Gümüş

Adıyaman

Behçet Yıldırım

Yasin Tahta

Ayten Yılmaz

Ferhat Temel

Birsen Tunç

Afyonkarahisar

Remzi Yaşar Dikmenyıldız

Cavidan Nizamoğlu

Mustafa Koçer

Müge Yamanyılmaz

Ağrı

Leyla Zana

Berdan Öztürk

Dirayet Taşdemir

Mehmet Emin İlhan

Aksaray

Bircan Duman

İsmail Doygun

Amasya

Çiğdem Atalay

Nurettin Alkan

Mustafa Irmak

Ankara, 1. Bölge

Sırrı Süreyya Önder

Serkan Özkan

Songül Erol Abdil

Perihan Kiraz

Firdevs Kantar

Celal Demir

Zelal Deniz Demir

Mehmet Tekin Okay

İsmihan Sarıateş

Burcu Yıldırım

Bülent Durukan

Nursel Güvendir

Emin Çarboğa

Sündüz Keleş

Hüseyin Ateş

Ahmet Demirel

Nazik Kılıç

Abdulkani Tatlısu

Ankara, 2. Bölge

Mahmut Menduh Uyan

Gülsen Ülker

Aydın Çubukçu

Nursel Öztürk

Remziye Güçlü

İsmet Yalçınkaya

İlknur Yılmaz

Kamber Ateş

Mehtap Özkan Deliduman

Orhan Çelebi

Münibe Koç

Gülistan Aydoğdu

Şerif Oti

Dilek Ertürk

Antalya

Saruhan Oluç

Deniz Yıldırım

Nuray Erçağan

Hadi Cin

Aysel İbili

İshak Kahraman

Gülkız Türk Doğan

Atalay Mete

İlkin Manya

Hasan Kıyafet

Leyla Ruken Yolcu

Savaş Sezgin

Songül Şarklı

Ardahan

Taşkın Aktaş

Arzu Moco

Artvin

Recep Demirci

Celal Osmanağaoğlu

Aydın

Filiz Koçali

Muzaffer Yöndem

Sevay Akkan Açıcı

Nazli Boza Kibar

Mahmut Nacar

Derviş Peker

Ayfer Demirer

Balıkesir

Cefer Çelik

Bedri Arık

Esengül Beşli

A. Zeki Açıkgöz

Ayşe Işık

Şuayip Çetin

Hayrettin Şen

Faruk Nafiz Sayın

Bartın

Diren Cevahir Şen

Sinan Çoksu

Batman

Ali Atalan

Saadet Becerikli

Ayşe Acar Başaran

Hasan Yağız

Bayburt

Abdulkadir Canalır

Mercan Cevahir

Bilecik

Perihan Karakoç

Ömer Ege

Bingöl:

Hişyar Özsoy

Serhat Gümüş

Sevgi Öğünç

Bitlis

Mizgin Irgat

Mahmut Celadet Gaydalı

Osman Fatih Şanlı

Bolu

Nevzat Sancak

Nur Türk

Güner Yavuz

Burdur

Celal Çiçek

Betül Taylan

Taner Taş

Bursa

Asiye Kolçak

Metin Kılıç

Hüseyin Armağan

Ceylan Erol

Şahin Akın

Fatma Özen Çerençe

Mehmet Deniz Büyük

Rüstem Avcı

Hatice Ateş

Ali Dağ

Birgül Asena Hızal

Şenol Gül

Münesra Geçimli

Bertal Camkıran

Gurbet Çelik

Rahim Dede

Nuri Baygındır

Mehmet Erdoğan

Çanakkale

Özlem Ergün Açanal

Mihriman Şah

Ergün Fidan

Leyla Yavuz

Çankırı

Selfinaz Göçmez

Hüseyin Karakaş

Çorum

Muharrem Özünel

Ümit Küçükbayatlı

Meliha Üşüdür

Hasibe Beyaz

Denizli

Perihan Üge

Ahmet Turhan

Emine Yalçın

Dilaver Senem

Ayfer İnan

Yunus Özdemir

Özgür Çavuşoğlu

Dersim

Alican Önlü

Edibe Şahin

Diyarbakır

İdris Baluken

Nursel Aydoğan

Nimetullah Erdoğmuş

Feleknas Uca

Altan Tan

Çağlar Demirel

Ziya Pir

İmam Taşçıer

Sibel Yiğitalp

Adnan Cengiz

Nesrin Hilal Şanlı

Düzce

Yüksel Budak

Ali Şeker

Abdurrahman Oğuz

Edirne

Hülya Yer

Hasan Şimşek

Sedat Zımba

Elazığ

Orhan Demirbağ

Türkan Bingöl

Ali Cemal Zülfikar

Abdullah Karahan

Erzincan

Erol Ağdaş

Fatima Turan

Erzurum

Seher Akçınar Baha

Kamil Aydın

Şiyar Aslan

Dilin Bingöl

Helin Akın

Canşah Çelik

Eskişehir

Mete Gürsoy

Rukiye Güven

Hasan Hüseyin Karabulut

Gülser Şenşafak

Ceren Gökçe

Barış Sulu

Gaziantep

Celal Doğan

Mahmut Toğrul

Gülseren Kocaer

Fatoş Çetinkaya

Berivan Özpolat

Osman Demirci

Tuğçe Özsoy

Mahmut Fermanoğlu

Güzel Koç

Dilek Büyükkaya

Macit Bozkurt

M.Nuri Denek

Giresun

Filiz Çakır

Nalan Coşkun

Kazım Yaman

Mustafa Yusufoğlu

Gümüşhane

Hayati Günal

Hakkari

Selma Irmak

Nihat Akdoğan

Abdullah Zeydan

Hatay

Nihat Eraslan

Kerem Nalbant

Arife Aymaz

Şefik Fırıncı

Hilmiye Kızılay

Seyhan Nural

Şirin Nur Vural

Bekir Soylu

Abdulkerim Aslan

Peri Çiftçi

Iğdır

Mehmet Emin Adıyaman

Kıznas Türkali

Isparta

Hazne Arslan

Ömer Kartal

Gözde Kaya

Hacer Ertürk

Mersin

Dengir Mir Mehmet Fırat

Çilem Küçükkeleş Öz

Ali Tanrıverdi

Özlem Şen

Nursel Demir

Mahmut Karabulut

Hilal Karahan

Nazım Aslan

Mehmet Taşçı

Şilan Aydın Üzgeç

Müslüm Tank

İstanbul, 1. Bölge

Selahattin Demirtaş

Hüda Kaya

Erdal Ataş

Serpil Kemalbay

Abdullah Bülent Uluer

Hasan Gülüm

Nuriye Avşar

Nilgün Ongan

Kemal Peköz

Sezin Uçar

Murat Mıhçı

Semra Güven Alkan

Musa Piroğlu

Hürriyet Özçelik

Çağdaş Küçükbattal

Ümide Aysu

Abdulbaki Boğa

Süheyla İnal

Altan Açıkdilli

Nurhan Yıldırım

Cemal Çoban

Filiz Yalçın

Ömer Aşkara

Necmiye Güneş

Ahmet Aydın

Semiha Ayşe Ökten Stullthoff

Hasan Hüseyin  Küçükaydın

Beste Kaplan

Fatma Saygılı

Ayşegül Şerefhanoğlu

Erman Asuman Ergin

İstanbul, 2. Bölge

Turgut Öker

Filiz Kerestecioğlu

Sezai Temelli

Şerife Erbay

Salih Şahin

Arife Çınar

Tahsin Yeşildere

Gülsüm Ağaoğlu

Deniz Zarakolu

Flor Uluk Benli

Emine Güngör Öztürk

Eyüp Güneysel

Fatma Özdemir

Abdullah Baran

Meliha Varışlı

Mehmet Saltoğlu

Elif Şahsın Sırlıoğlu

Hıdır Karadaş

İncisel Alptekin

Sabri Gül

Saime Oğuzhan

Feride Elçin

Barış Koçak

Dilber Koçak

Meltem Töker

İstanbul, 3. Bölge

Pervin Buldan

Karabet Paylan

Levent Tüzel

Ali Kenanoğlu

Beyza Üstün

Ayşe Berktay

Kemal Parlak

Abdulhekim Daş

Zehra Şahin

Şefika Gürbüz

Halime Yavuz

Eyüp Ersönmez

Hülya İmak

Fırat Epözdemir

Fatma Beyhan Eroğlu Er Eyüpoğlu

M.Şerif Öner

Nazire Güneş

Yakup Mavzer

Elif Bulut

Sevgi Yalçın

Suner Sakçı

Dilek Sultan Nayman

Erkan Metin

Nergiz Vasfioğlu

Erhan Daşkaya

Burcu Demirbaş

Abdulcelil Öztekin

Cemile Akgün

Hülya Bayram

Mehmet Toruş

Halil Savda

İzmir, 1. Bölge

Ertuğrul Kürkçü

Ferhan Ademhan

Pınar Aydınlar

Mustafa Yalçıner

Ayşe Erkek

Bahattin Canbeyli

Ahmet Önerge

Hülya Gülgör

Melike Arı

Bayram Ercan

Ülkü Yalçınkaya

Ayşe Fırtına Özen

Kamil Ağaoğlu

İzmir,  2. Bölge

Müslüm Doğan

Eylem Yıldız

Zeki Gül

Pınar Türk

İbrahim Akın

Semra Uzunok

Berrin Esin Kaya

Süleyman Gündüz

Dilek Bakış

Özer Akdemir

Sinan Uğur

Şehnaz Baba Aktaş

Hamdi Öztürk

Karabük

Müşerref Serap Yolcu

Sadık Uçal

Karaman

Hüseyin Mertoğlu

Sibel Çelik

Kars

Ayhan Bilgen

Şafak Özanli

Önder Fidanvay

Kastamonu

Hamza Özkan

Hüseyin Gökoğlu

Zeynep Özkan

Kayseri

Sultan Güneş Özcan

Dağıstan Budak

Nuran Ergen

Hasan Daşkın

Güzel Özden

Kenan Maraşlı

Süleyman Gökalp

Derviş Kabak

Ethem Kavak

Kırıkkale

Abdullah Koç

Fulya Alikoç

Ayşe Durmuş

Kırklareli

Emine Nilüfer Ataman

Mehmet Boztemir

Muzaffer Kaya

Kırşehir

Onur Şahin

Ayşe Merva Aytemur

Kilis

Kasım Kısa

Tülay Sarı Kabadayı

Kocaeli

Ali Haydar Konca

Ayfer Koçak

Güner Kizir

Dilber Örnek

İbrahim Ergin

Sevda Özer

Sinan Odabaşı

Ayten Yılmaz

Hasan Avşin

Bediha Salhan

Ahmet Okuyucular

Konya

Battal Odabaşı

Serap Kaya

Hüseyin Özkan

Şaziye Şener

Nihal Alaydın

Adnan Seyhan

Eylem Almas

Kamuran Tekin

Gülçin Köneş

İbrahim Can

Günay Sağır

Sami Acar

Osman Çelik

Bülent Örünç

Kütahya

Ahmet Toprak

Nermin Birgül Hakan

Metin Öge

Aysun Çelik

Malatya

Aydın Erdoğan

Perihan Yücekaya

Ahmet Akar

Latife Ulutaş

Betül Kurnaz Kılıç

Necdet Bali

Manisa

Ali Alfatlı

Sibel Genç

Mejdel Acar

Mehmet Tarlabölen

Abidin Başboğa

Gülseren Ongun

Mustafa Yıldırım Polat

Cumali Yıldız

İhsan Çaça

Maraş

Aziz Tunç

Ayşenur Vaizoğlu

İbrahim Çiçek

Sibel Işık

Emre Genç

Meryem Yıldız

İbrahim Şahindal

Süleyman Deprem

Mardin

Mithat Sancar

Gülser Yıldırım

Erol Dora

Mehmet Ali Aslan

Enise Güneyli

Nurullah Görhan

Muğla

Hürriyet Karadeniz

Mehmet Polat

Nurhayat Tekgül

Kamuran Resuloğulları

Ayla Apleyla

Mehmet Emin Gers

Muş

Burcu Çelik

Ahmet Yıldırım

Mensur Işık

Nevşehir

Mete Pak

Funda Temel

Bekir Fuat Akbal

Niğde

Cafer Kılıç

İpek Ekrem

Ordu

Ahmet Cevat Güney

Cahit Ongunyurt

Güngör Ataş

Turan Bayrak

Güven Atabey

Osmaniye:

Ahmet Şakir

Yüksel Tecik

Sinan Korkmaz

Fatma Serezli

Rize

Necmettin Durmuş

Selda Karafazlı Kurşun

Turgay Köse

Sakarya:

Neslin Gümüş

Cengiz Topbaşlı

Leyla Kızıl

Cumhur Atay

Ayşegül Altıntaş

Aydın Kınay

Tülay Demirtaş

Samsun

Alp Altınörs

Makbule Efe Baysal

İlhan Cüre

Sait Kocaman

Ahmet Çağın

Emine Çepni

Tarık Topçu

Saliha Alaca

Erdal Yüksel

Siirt

Kadri Yıldırım

Hatice Sevim Tekin

İsmail Aydın

Sinop

Cemil Yıldız

Ayşegül Kafkas

Sivas

Dursun Yıldız

Şahturna Ağdaşan

Mevlüde Acar

Cevat Aktaş

Yaşar Vural

Tekirdağ

Erdal Avcı

Sevgi Evren

Sabri Topçu

Hilal Civil

Elif Güler

Lokman Tekin

Tokat

Murat Toprak

Bahar Özer

Erkan Keskin

Gülcan Gümüş

Trabzon

Hüseyin Taka

Halime Sağlamer

Muammer Celep

Mehmet Mustafa Olcayto

Turan Çavuşoğlu

Nurettin Karadeniz

Urfa

Osman Baydemir

Dilek Öcalan

İbrahim Ayhan

Leyla Güven

Ziya Çalışkan

Yasin Batan

Gülcan Avcı

Serhat Dicle Yüksel

Hadle Uğur

Rasim Çakmak

Yağmur Akay

Ayşe Doğan

Şırnak

Faysal Sarıyıldız

Leyla Birlik

Ferhat Encü

Aycan İrmez

Uşak

Esengül Demir

Mustafa Kızıldağ

Seyithan Yetkin

Van

Figen Yüksekdağ

Lezgin Botan

Yurdusev Özsekmenler

Adem Özcaner

Tuba Hezer

Musa İtah

Remzi Özgökçe

Yeliz Yıldırım

Yalova

Nizamettin Öztürk

Aynur Erbay

Yozgat

Ali Albostanlı

Şükrü Almaz

Çiğdem Sarıoğlu

Özgür Şeref

Zonguldak

Ali Topaloğlu

Songül Züleyha Tatlı

Fahri Bozbaş

İsmahan Toprak Yaşar

Bedirhan Güneş

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.