Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdürü İstifa Etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdürü Kemal Yıldır’ın istifa ettiğini açıkladı.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz hafta salı günü yaşanan ve neredeyse tüm Türkiye’yi etkileyen elektrik kesintisi ile ilgili konuştu.

“İncelemelerin ardından bir netice ulaştık. Pek çok olumsuzluğun bir araya gelmesi kuşkularımızı arttırmıştı. Toplam 7 hat üzerinde şu veya bu gerekçe ile devre dışı kalıyor. Doğudan batıya gelen hatların yükü yoğunlaştı. Sistem kendisini korumak isterken bunlar yaşandı. Dolayısı ile doğu ile batının bağlantısı kopuyor.

Kesintiyle İlgili Dışarıdan Müdahale Var Mı Araştırıyoruz

“Bu işlem 12 saniye içerisinde domino etkisi şeklinde gerçekleşiyor. Kesinti hatlarımızda yaşanan bir arıza üzerine başlıyor. Teknik bir arıza olmakla beraber bir işletim hatası olduğunu da bize düşündürüyor. Dışarıdan bir müdahele var mı bunu da ayrıca araştırıyoruz.

“Başından beri tüm ilgili arkadaşlar hakkında soruşturma başlattık. TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır kendini sorumlu tutarak görevinden istifa etmiş bulunuyor. Sistemimiz güvenilir bir sistemdir. Seçim gününde elektriklerin kesileceği söyleniyor böyle bir şey siz konusu değil. Seçime kadar tüm izinleri kaldırdık.”

Kemal Yıldır kimdir?

1958 Konya doğumlu Kemal Yıldır, İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Elektrik Mühendisliği bölümü mezunu. 1981 yılından itibaren sırasıyla, TEK, TEAŞ ve TEİAŞ’ta İletim Hatları Proje Daire Başkanlığında Mühendis, Orta Anadolu Şebeke İşletme Grup Müdürlüğü Ankara Röle Ölçü Aletleri Müdürlüğünde Mühendis, Başmühendis, Müdür olarak görev yaptı.

Tesis ve İşletme Grup Müdürlüklerinin 2003’te aynı çatı altında birleştirilmesi sonucu kurulan 8. İletim Tesis ve İşletme Grup Müdürlüğüne–ANKARA Grup Müdürü olarak atandı. 2007’de Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’ ye Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak ataması yapıldı. 2009’da vekâleten getirildiği Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığına,Ağustos 2010’da asaleten atandı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.