Trafiği rahatlatmak için İstanbul Boğazı’na üçüncü tünel yapılacak

Hatice Şen

İstanbul trafiğini çözmek için üretilen projelere yenisi eklendi. Genel seçimlere 3 ay kala Büyük İstanbul Tüneli Projesi açıklandı. Proje 5 yıl içinde tamamlanacak ve 3,5 milyar dolara yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek. Orta katından metronun geçeceği tünelin birinci ve üçüncü katı karayolu geçişi olacak. İstanbul Boğazı’nın 110 metre altına yapılacak tünel Küçüksu ve Gayrettepe arasını birleştirecek. İncirli-Söğütlüçeşme arasında yapılacak metro hattı 9 ayrı raylı sistem ile entegre olacak. Tünelin TEM, E5 ve 3 köprüyle de karayolu bağlantısı yapılacak. Çapı 18.80 metre olacak tünelin deniz yüzeyindeki derinliği 110 metreyi bulacak.

Proje, İstanbul Kongre Merkezi’nde “Üç katlı tünel İstanbul buna değer” sloganı ile tanıtıldı. Programda konuşan Başbakan Davutoğlu, üç katlı tünelin İstanbul’da kurulan üç büyük medeniyeti simgelediğini söyledi. Projenin 2020 yılında tamamlanacağını açıklayan Davutoğlu “Bu proje entegre ve bütüncül bir projedir. Türkiye’ye bakarken hep bütüncül bakış açısıyla çevremize bakarız. Bu sebepledir ki gelecek vizyonu itibariyle nüfus 18 milyona çıktığına, günlük hareket 35 milyona çıktıktan sonra, toplu taşımayı 11 milyondan 20 milyona çıkarmaya kararlıyız. Marmaray, Avrasya tüneli, metro inşaatları, Kanalistanbul ve Kuzey Marmara yoluyla, üçüncü havalimanı, üçüncü köprü… Bunlar İstanbul’un merkezi konumunu pekiştiren hususiyetler. İstanbul’daki bütün ana akslar birbirine bağlanıyor, raylı sistemler bağlanıyor.” Şeklinde konuştu.

istanbula-3-katli-tup-gecit-projesi,sxh6RtYf2UehpETpHlDH7Q

Kentin trafik sıkıntısının sonlandırılacağını ifade eden Davutoğlu “Hasdal Ümraniye Çamlık arası 14 dakikada geçilecek. İncirli’den Söğütlüçeşme’ye 40 dakikadan geçilecek. Üç havalimanı, köprü ve bunları birbirine bağlayan akslar tam bir entegre proje halinde zaman tasarrufunu ortaya çıkartacak. İstanbul’un siluetine hiçbir zarar vermeyecek bir projedir.” Diye konuştu.

PROJE 10 AYDA HAZIRLANDI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise projenin dünyada bir ilk olacağını söyledi. Elvan “Yaklaşık 10 aydan beri mega projemiz üzerinde yoğun bir çalışma yürüttük. Ben belki 100 yıl konuşulacak olan bu projede yoğun mesai sarf eden bakanlığımız personeline ve İBB personeline teşekkür ediyorum. İstanbul’un güzergah ve yolcu panel analizini gerçekleştirdik. Boğaz’ın altında iki yeni tünel yapma gereği ortaya çıktı. Bunlar Boğaziçi köprüsünün altından bir metro tünel geçişi, diğeri ise FSM altından bir karayolu geçiş tüneli. Boğazın altından lastik tekerlekli araçlar ile demiryolu geçişlerini ayrı ayrı yaparak iki tünel yerine, hem metro hem de karayolu geçişi için dünyada ilk defa üç katlı bir tünel tasarladık.” ifadelerini kullandı.

3.5 MİLYARA MAL OLACAK

Tünelin köprülerdeki araç yükünü de azaltması bekleniyor. Entegre edildiği güzergahlarla yolculuk süresini büyük oranda kısaltacak olan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”nin 3,5 milyar dolara mal olması bekleniyor. Proje kamu kaynakları kullanılmadan Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacak. Projenin yapım aşamasında 2 bin 800 kişi, işletme aşamasında 800 kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin Marmaray ve Avrasya tünellerinden farkı, hem tekerlekli araçların geçişine hem de demiryolu geçişine imkân vermesi olacak. Bu yönüyle dünyanın ilk örneklerinden olacak tüp geçitte, alt ve üst katlar tekerlekli araçlar, ara kat da raylı sistem için ayrılacak. Projenin tamamlanmasıyla Anadolu yakasından 3. Havalimanına doğrudan ulaşılabilen bir aks oluşturuluyor. Bu hatla İstanbul’daki tüm ana karayolu TEM, D-100, Kuzey Marmara Otoyolu, Fatih Sultan Mehmet, Boğaziçi ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri ve 3. Havalimanı aksı arasında bağlantı oluşturulmuş olacak. Karayolu ve metro sisteminin olacağı tünel mevcut metro hatları ve karayollarıyla entegre edilecek. İncirli’den Sögütçeşme’ye yapılacak hızlı metro hattı bu dev tünelin içinden geçecek. Yeni metro hattının Kadıköy – Kartal- Yenikapı- Sarıyer metrolarıyla bağlantısı olacak. Mega tünelin TEM, E5 ve 3. köprüyle de karayolu bağlantısı olacak. Çapı 18.80 metre olacak tünelin deniz yüzeyindeki derinliği 110 metreyi bulacak. Tünelin 3 katlı kesiminin uzunluğu 6.5 km olacak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.