Kabil’de, Türkiye Büyükelçiliği’ne ait iki araca bombalı saldırı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de, Türkiye Büyükelçiliği’ne ait iki araca bombalı saldırı gerçekleşti. Büyükelçiliğin önündeki araçlara düzenlenen saldırıda 1 Türk vatandaşı hayatını kaybederken iki Türk vatandaşı da yaralandı. Hayatını kaybeden Türk vatandaşının zırhlı araç içindeki güvenlik görevlisi olduğu açıklandı.

Yerel saatle 08:10’da bomba yüklü bir Toyota Corolla’yla geçekleştirilen saldırıyı Taliban üstlendi. Afgan İçişleri Bakanlığı yetkilisi, ölen ve yaralanan şahısların Türk vatandaşı olduğunu doğruladı.

Saldırı büyükelçilik binasının dışında, kapının yan tarafında meydana geldi. Kabil’deki Türkiye büyükelçiliği, İran ve Almanya büyükelçilikleri ile aynı bölgede bulunuyor.

Genelkurmay’dan açıklama
Genelkurmay Başkanlığı’ndan, Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığından, NATO’nun Afganistan’daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz’a tahsisli koruma timinin aracına Kabil’de, Türkiye saati ile 05.45 sularında bomba yüklü araçla saldırıda bulunulduğunu, bir TSK personelinin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı bildirildi.

Bomba yüklü araçla gerçekleştireilen saldırının Türk konvoyunu hedef aldığını Afganistan İçişleri Bakanı yardımcısı GeneralAyoub Salanghi açıkladı. Kabil’deki intihar saldırısı Türk, Alman ve İran Büyükelçilikleri’ne oldukça yakın bir noktada gerçekleştirildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.