YPG: Süleyman Şah operasyonu bilgimiz ve katılımımızla yapıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Süleyman Şah Karakolu’nun tahliye edildiği operasyona ilişkini söylediği “Hiçbir merciden ne izin ne de yardım talep edilmiştir” sözlerine Halk Savunma Birlikleri’den (YPG) yalanlama geldi.

Yazılı bir açıklama yapan YPG, “Bu operasyon YPG komutanlığımızın bilgisi dahilinde ve YPG Kobani güçlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir” dedi.

Operasyonun ‘YPG bilgisi dahilinde ve YPG Kobani güçlerinin katılımıyla‘ gerçekleştirildiğinin belirtildiği açıklamada, “Türk devletinin talebi ve koalisyon güçlerinin isteğini değerlendiren komutanlığımız insani boyutları ön planda olan operasyonda bir sakınca görmemiş ve onay vermiştir” ifadesi kullanıldı.

Kobanili yetkililerin belirlediği isimlerle Türk yetkililerin dört gün boyunca operasyona ilişkin detayları tartıştığı bilgisine yer verilen açıklamada şöyle denildi: “Türk ordusu, daha önce belirlenen yol hattı üzerinden güçlerimize ait araçlar eşliğinde ilerleyerek Süleyman Şah türbesine ulaşmıştır. Güçlerimizin denetiminde bulunan alanlar içinde Türk askerlerinin mevziilendirilmesi ve ikmalinde sorumluluk alan güçlerimiz geri çekilme esnasında da bu görevini eksiksiz yerine getirmiştir.”

Suriye’nin Halep kentinde bulunan Süleyman Şah Türbesi ve türbenin korunması için inşa edilen Süleyman Şah Saygı Karakolu, 21 Şubay akşamı düzenlenen askeri operasyonla tahliye edilmişti. Operasyonun ardından bir basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, “Bu operasyonun kararı Ankara’da alınmıştır. Hiçbir merciden ne izin ne de yardım talep edilmiştir” demişti.

Hasip Kaplan’ın dün verdiği demeçlerin ardından da YPG bir basın açıklaması yaparak, iki taraf arasındaki işbirliğine dair ayrıntılı bilgiler paylaşıldı. YPG açıklamasında, kendsine bağlı güçlerin Kobane’ye giren Türkiye birliklerine beş kilometre boyunca güvenlik koridoru sağladığını belirtti.

Hürriyet’ten Uğur Ergan ve Selçuk Şenyüz’ün haberine göre, 21 Şubat’ta dokuz saat süren operasyon YPG birliklerinin bilgisi dahilinde ve desteğiyle gerçekleştirildi. Ordu operasyon öncesinde Kobane’deki Kürt yetkililerle temasa geçip, geçtiğimiz haftalarda kentten püskürtülen bölgedeki IŞİD mevzileriyle ilgili bilgi aldı.

ENVER MÜSLİM ANKARA’YA ÇAĞRILDI

Habere göre operasyon Suruç ile Birecik arasındaki bölgenin 13-14 Şubat’ta “askeri yasak bölge” ilan edilmesinin hemen ardından yapılması planlanırken, çatışmaların yoğunlaşmasının ardından ertelendi. Bu sürede Kobane kantonu Başkanı ve PYD lideri Salih Müslim’in kardeşi Enver Müslim Türkiye’ye çağrıldı. 18 Çarşamba günü Türkiye’ye giriş yapan Müslim, ertesi gün ise yetkililerle görüşmek üzere Ankara’ya geçti.

300 YPG’Lİ DESTEK VERDİ

Görüşmelerde Ankara’daki yetkililer ile Müslim arasında bölgedeki çatışmaların operasyon süresince durdurulması için anlaşma sağlandı. Operasyon günü ise sınırın gerek Türkiye tarafında gerekse Kobane tarafında güvenlik koridorları oluşturularak sivillerin yaklaşmasına izin verilmedi.

YPG açıklamasında 300 YPG’li savaşçının güvenlik koridoruna katkı verdiğini belirtirken, şu ifadeleri kullandı: “Bu operasyon YPG Komutanlığımızın bilgisi dahilinde ve YPG Kobane güçlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Türk devletinin talebi ve koalisyon güçlerinin isteğini değerlendiren komutanlığımız, insani boyutları ön planda olan operasyonda bir sakınca görmemiş ve onay vermiştir.”

Operasyonun ardından basına açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise “Herhangi izin alındı mı bir operasyon için işbirliği yapıldı mı?” şeklindeki soruya “Bu operasyonun kararı Ankara’da alınmıştır. Hiçbir merciden ne izin ne de yardım talep edilmiştir” yanıtı vermişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.