İç Güvenlik Paketine Karşı Sokakta Mücadele Çağrısı Yapıldı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrısıyla Ankara Mülkiyeliler Birliği’nde bir araya gelen sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler iç güvenlik paketine karşı mücadele çağrısında bulunuldu.

Toplantıya Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkevleri, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Emek Partisi’nin (EMEP) de aralarında olduğu çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi katıldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Meclis’e getirdiği iç güvenlik paketinin derhal geri çekilmesinin talep edildiği toplantıda HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve TTB Merkez Konsey Başkanı Beyazıt İlhan konuştu.

KESK’in internet sayfasından yapılan çağrıda ise iç güvenlik paketi geri çekilinceye kadar eylem ve etkinliklerin süreklileştirilmesi çağrısında bulunuldu.

Bu akşam tüm illerde AKP il binalarına yürüyüşler düzenleneceği duyurulurken yarın da (Salı) Meclis’te görüşmelerin başladığı saatlerde tüm illerde ortaklaşa belirlenecek alanlarda demokrasi nöbeti tutulacağı belirtildi.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, Mülkiyeliler Birliği’nde düzenlenen toplantıda ilk olarak KESK Başkanı Lami Özgen söz aldı.

Paketin tüm emek ve demokrasi güçlerinin güvenliğini tehdit ettiğini belirten Özgen, “Bu paket bizim geleceğimizi, can güvenliğimiz tehdit ediyor. Bundan dolayı bu yasaya karşı çıkıyoruz, mücadele etmeye devam edeceğiz. Demokrasi güçleriyle alanlarda eylem etkinliklerimizi düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin emek ve meslek örgütleri olarak demokrasi güçleriyle bir arada mücadelelerini ortaklaştırarak tepkileri göstermeye devam edeceklerini belirten Özgen, pakete karşı tüm Türkiye halklarına mücadele çağrısı yaptı.

DİSK Genel Sekteri Arzu Çerkezoğlu ise iç güvenlik paketinin Meclis’ten baskı ve zorla geçirilmeye çalıştığını belirterek, “Hiç kuşku yok ki AKP hükümetinin en zayıf ve kırılgan olduğu süreçte gerek dört bir tarafta devam eden mücadeleler, direnişler gerekse neo-liberal yağma düzeninin artık her gün bir yıkıcı sonucunun ortaya çıktığı ve bunun kendileri tarafından engellenemediği koşullarda, AKP hükümetinin en zayıf ve kırılgan olduğu, bu koşullarda seçime gittiği bir süreçte kendi iktidarı ve sermayenin güvenliğini sağlamak için hazırladıkları bir pakettir bu” dedi.

Çerkezoğlu, paketin yasallaşması sonucunda bu güne kadar yaşanan baskı ve şiddet ortamının giderek fazlalaşacağını belirterek, “Bundan sonra her mücadele her hak talebi en ufak bir çaba bile zorla bastırılacaktır. Her işçi direnişi, kadın mücadelesi hükümet tarafından doğrudan hedef alınacak. Bizim Türkiye’nin dört bir yanındaki direniş çadırlarımız birer terör odağı olarak görülecek, her mücadele eden işçi birer makul şüpheli olacak” diye konuştu ve ekledi:

“Bu güne kadar mücadele yürüttüğümüz tüm kitle örgütleriyle emek, demokrasi ve barış mücadelesi veren tüm güçlerle birlikte bu yasanın Meclis’ten çıkmaması için, çıksa bile uygulanmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz.”

TTB Merkez Konsey Başkanı Beyazıt İlhan ise, zorbalık düzeninin getirilmeye çalışıldığı bir dönemi yaşadığımızı belirterek, insanların en temel hakları olan barışçıl gösteri, toplanma ve yürüyüş haklarının bile suç haline getirileceğini, insanların makul şüpheli hale getirileceğini daha her hangi bir adım atmadan tutuklanacağını, bütün demokratik haklarından mahrum bırakılacağını söyledi.

Basın toplantısının ardından emek ve meslek örgütleri ile siyasi partiler Meclis Dikmen Kapısı önüne giderek burada da “iç güvenlik paketi”ne ilişkin tepkilerini dile getirdiler.

Meclis önünde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, “Toplumun tamamı bir şeyle yüz yüzeyiz. AKP hükümeti bizi sokağa davet ediyor, bir raunda davet ediyor. Bu yasa geçebilir, bu raundu kaybedebiliriz ama diğer raunt bizimdir” dedi.

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik ise pakete karşı sokakta mücadele çağrısı yaptı.

Yasal her türlü haklarımızı siyaset mekanizmasının bize verdiği hakları amacına uygun kullanmaya çalışarak ama aynı zamanda bu yasanın ne denli faşist uygulamalara yol açacağını belirterek bu yasayı engellemeye çalıştıklarını dile getiren Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

“Zat-ı şahanelerinin sığındığı saray ve o saraydan verdiği talimatlarla yönlendirdiği AKP milletvekilleri hak, hukuk, adalet tanımaz bir noktadan, geleceğimizi, özgürlüklerimizi, barışımız hiçe sayıyor. Biz de sokakta direneceğiz, fabrikada direneceğiz, tarlada direneceğiz.”

Kaynak: Bianet 

Yorumlar

yorumlar

Post source : iş güvenlik paketi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.