Fisk’ten ‘Türkiye, IŞİD’le Anlaşma Yaptı’ İddiası

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin IŞİD tehdidi altındaki Süleyman Şah Türbesi’ni taşıması ve bölgedeki askerlerin geri çekilmesiyle sonuçlanan operasyona ilişkin tartışmalar sürerken, Ortadoğu uzmanı Robert Fisk dikkat çekici bir iddiayı gündeme getirdi.

Independent Gazetesinin Ortadoğu yazarı Fisk, haftasonu gerçekleştirilen Süleyman Şah Türbesi ile ilgili tarihsel bir aktarımda bulundu, 1236 yılında Fırat’ta boğularak ölen Süleyman Şah’ın türbesinin olduğu bölgenin, 1921 Ankara Anlaşması’yla birlikte Türkiye için önemli bir yerde durduğunu belirtti.

Vahabi ilkeleriyle hareket IŞİD çetesinin benzer türbeleri yok ettiğine dikkat çeken Fisk, çetenin bir yıl önce Türkiye’ye 3 gün süre vererek türbeyi boşaltmasını istediğini hatırlattı.

O dönem için “Neden Türkiye kılını bile kıpırdatmadı?” diyen soran Fisk, Türkiye ile IŞİD arasındaki danışıklı görüşmelere işaret etti.

Yazısında IŞİD’in kontrolünde bulunan petrol kuyularının olduğu bölgede Türk mühendislerin çalıştığı iddiasını da gündeme getiren Fisk, AKP hükümeti ile IŞİD çetesi arasında bir “al gülüm ver gülüm” anlaşması olabileceğini kaydetti.

Fisk, şu ifadeleri kullandı:

“Tüm bunlar, Suriye petrol mühendislerinin, IŞİD kontrolündeki petrol bölgelerinde Türk teknisyenler gördüklerini rapor ettiği bir zamana denk geliyor. Yoksa bu, bize petrol uzmanlarınızı verin, kralınızı alın gibi mi bir şey mi? Ya da bir şeyler yanlış mı gitti? Yani şimdi Atatürk’ün ordusu ‘IŞİD-istana’ gidiyor, eski toprağın kalıntılarını yeniden gömmek için kazıyor ve türbeyi ‘İslami Halifelik’ yobazlarının aynısını yapmasını önlemek için bu kez kendisi enkaza çeviriyor. Bu elbette bir anlaşma. Belki de karşılığında daha fazla Türk petrol uzmanı içindir.’

(etha)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.