BM’den Suriye’de sivillere yardım edilebilmesi için şiddeti azaltın çağrısı

Halep’te yıkılmış bir bina. Fotoğraf: OCHA/Gemma Connell

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Suriye’de savaşan tüm taraflardan uzun süredir acı çeken sivillere yardım edilebilmesi için şiddeti azaltmaları çağrısı yaptı.

Genel Sekreter’in sözcülüğü tarafından 20 Şubat tarihinde yayınlanan açıklamada, “İhtilafa siyasi bir çözümün sağlanabilmesi için derhal şiddetin azaltılması gereklidir” denildi.

Ban, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Güvenlik Konseyi’ne geçen hafta verdiği brifingten de bahsetti. Mistura, Halep’te çatışmaların 6 hafta süresince dondurulması talebine Suriye Hükümeti’nin olumlu yanıt vermesinin bir fırsat olabileceğini belirtmişti.

Rastgele silah kullanımına son verilmeli

Ban açıklamada Güvenlik Konseyi’nin 2139 (2014) sayılı kararını hatırlattı. Söz konusu karar Suriye’de sivillerin yaşadığı yerlerde karadan ve havadan bombalamanın da dahil olduğu rastgele silah kullanımına son verilmesi çağrısı yapıyor. Ban Suriye Hükümetinin verdiği söze uymasını beklediğini kaydederken, ayrıca Halep’teki tüm silahlı gruplardan şehri bombalamayı askıya almalarını istedi.

Ban’ın açıklamasında Suriye’de savaşla geçen dört yılda 200 binden fazla sivilin öldüğü ve çağımızın en büyük mülteci krizinin yaşanmakta olduğu kaydedildi. Ban ayrıca, IŞİD gibi aşırı uçta ve terörist organizasyonların beslenebildiği bir ortamın oluştuğunu da sözlerine ekledi. Güvenlik Konseyi’nin 2170 ve 2178 sayılı kararlarını da hatırlatan Ban, Suriye’deki ihtilafın askeri bir çözümü olamayacağını vurguladı.

Açıklamada 2012 Cenevre Bildirisinin tam olarak uygulanması ile Suriye’deki savaşa siyasi çözüm bulunabileceği tekrarlandı.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.