Karmaşık ilişkili mafya şebekeleri onları durmadan avlayıp acımasızca öldürüyor

Cesaretin, gücün simgesiydiler. Yırtıcıdır denirdi, ama insanlara pek dokunmazlardı. Güzel, alımlı, onurlu yaratıklardı kaplanlar. Ancak yavaş yavaş eriyor, yok olup gidiyorlar. Karmaşık ilişkili mafya şebekeleri onları durmadan avlayıp acımasızca öldürüyor. Kaplanların sayısı son yüzyılda 100.000’den 4.000’e indi. Çünkü bu işin pazarı tepelere vurmuş durumda. Bir kaplan 70.000 dolar getiriyor. Bir kilo kokainin ise 28.000 dolar.

Boyları 2,5-3 metre, ağırlıkları ise 150-200 kilo.  Bu cüsseyle çok iyi de yüzebiliyorlar.  Anadolu’dan başlayarak Asya’ya kadar (Asya’nın güneyine de, kuzeyine de) uzanıyorlardı bir zamanlar.  (Anadolu’daki son kaplan 1970’de görülmüş.)  Uzmanlar onların doğadaki ekolojik dengenin sürüp gitmesinde adeta kilit rol oynadığını söylüyorlar.  Ama kaplanlar ‘tehlike altındaki türler listesi’nde başköşeyi tutuyorlar artık.

Niye?  Birilerinin bu güzelim yaratıkla alıp veremediği ne?  Çeşitli nedenler sıralanıyor.  Örneğin gelişmiş ülkelerdeki büyük para babalarının evlerinde yere kaplan postu serme merakı.  Ya da bazı ‘hanım’ların kaplan kürkü özentisi.  (Bunların fiyatları İnternet’te bile açıkça sergileniyor.)  Öte yandan ormanlara saldırmış insan kılıklı canavarlar var.  Bunlar yasak olduğu halde binlerce ağacı kesiyorlar ve kereste ticareti yapıyorlar.  Bu olgu da kaplanın yaşam alanını daraltıyor, yok ediyor.  Bu canım yaratıkları birbirinden kopuk ve küçülüp daralmış yaşam alanlarında var olmaya zorlayarak.

Bir de, ‘tedavi rezaleti’ var.  Güneydoğu Asya’da, özellikle Çin ve Vietnam’da, kaplanın orasının burasının sağlık saçtığına inanılıyor.  Geleneksel kültüre göre değişik beden parçaları hastalıkları geçiriyor, rahatsızlıkları rahatlatıyor.  Nereleri mi?  Kemikleri, derileri, kafaları, bıyıkları, tırnakları, dişleri, penisi, dölütü.  Hatta kemiklerinden yapılmış pudra ya da şarap.

Yaşanan dramın en çarpıcı kanıtı Amerika’daki Denver’de (Colorado).  Burada federal hükümetin bir deposu var:  “National Eagle and Wildlife Property Repository”.

Burada gümrüklerde ele geçirilmiş hayvan ve bitki parçaları depolanıyor:  fil ayakları…  kaplumbağa kabukları… gergedan boynuzları…  Ve benzerleri.  Depoda bugün 1 milyonun üstünde kayda geçmiş parça var.  Tabii kaplan katliamından elde edilmiş binlerce şey de.    Örgütlü mafyalar, bunların açgözlü müşterileri ve olup bitene menfaat karşılığı göz yuman görevliler bu güzel yaratığın varlığını sürdürme hakkını yok ediyorlar.

Atila Alpöge, Ekogazete, 21.2.2015 /  Kaynak: Marie-Béatrice Baudet, Le Monde, 15.2.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.