BM: Suriye’nin Halep’teki çatışmaları “dondurma” yönündeki istekliliği bir umut ışığı

Halep sokaklarında çocuklar oyun oynuyor. Fotoğraf: UNICEF/Romenzi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Halep kentinde Hükümet ve muhalif güçler arasındaki şaldırıların “dondurulması” yönünde bir umut ışığı gördüğünü söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’ne kapalı kapılar ardında bir brifing veren Mistura, ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, geçmiş deneyimlerine dayanarak önlerindeki görevin ne kadar zor olduğu konusunda hayallere kapılmadığını vurguladı ancak yapılandırılmış bir şekilde saldırıların “dondurulmasının” Halep kentindeki halkın aciliyet gerektiren durumunu iyileştirebileceği yönüde bir umut olduğunu vurguladı.

Mistura, “Suriye Hükümeti, Halep kentinin tümünde 6 hafta süresince havadan bombalama ve topçu ateşini durdurma yönündeki istekliliğini bana aktardı” ifadelerini kullandı. Mistura durdurma tarihini Şam’da açıklayacaklarını sözlerine ekledi.

Mistura muhaliflerle de görüşeceklerini Halep’te 6 hafta boyunca saldırılara son vermeleri yönünde bir cevap almayı umduklarını kaydetti.

Kasım 2014 tarihinden bu yana Suriye Özel Temsilcisi Mistura, IŞİD tehditine karşı cephe alınabilmesi ve ihtiyacı olan halka insani yardımların ulaşabileceği bir ortam sağlanabilmesi amacıyla Halep ve çevresinde lokal olarak saldırıların durdurulmasına destek olunması için çağrı yapıyor.

Mistura, hükümet ve muhalifler arasındaki çatışmaların çıkmaza girdiği ancak IŞİD militanlarının ilerlemeye devam ettiği bir ortamda Halep’in çatışmaların yerel olarak durdurulabileceğine en iyi örneği teşkil edeceğine inanıyor.

Mistura Halep yakınlarındaki ağır çatışmalara dair endişe verici haberler ışığında teklif ettikleri bu ateşkesin daha sürdürülebilir siyasi bir çözüm aranmaya devam edilirken sivillerin korunmasına yardımcı olacağını kaydetti. Mistura amacın mümkün olduğu kadar çok sivil kurbanın kurtarılması olduğunu belirtirken, sözler konusunda dikkatli olacaklarını, verilen güvencelerin yeterli olmayacağı, Halep’te olacakların bu tür bir ateşkesin başka bir yerde de uygulanıp uygulamayacağını göstereceğini sözlerine ekledi.

Suriye’deki iç savaş İkinci Dünya Savaşından bu yana yaşanan en büyük insani krize neden oldu. 7.6 milyon kişi yerlerinden olurken, savaş yüzünden 3.2 milyon kişi mülteci oldu. Suriye krizi nedeniyle yardıma ihtiyaç duyan kişi sayısı ise 12.2 milyonu buldu.

Çatışmalarda bugüne kadar 150 bin kişinin öldüğü tahmin edilirken en az 680 bin kişi de yaralandı. Cenevre’de BM arabulucuğunda yapılan barış görüşmelerinde taraflar geçen yıl bir anlaşmaya varamadılar.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.